СЗО: Добро да се рaзмисли пред да се ублажат мерките на претпазливост

Регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге денеска изјави дека ширењето на болеста COVID-19 во Европа е многу загрижувачко и ги повика владите добро да размислат пред да започнат со ублажување на преземените мерки за да се спречи ширењето на вирусот.

– Драматичното зголемување на заразени од новиот коронавирус останува многу загрижувачка слика во Европа. Многумина од нас едвај чекаат да го прослават Велигден, но ова не е време да го спуштиме гардот. Мораме да се бориме, рече Клуге.

Во однос на коментарот на американскиот претседател Доналд Трамп дека СЗО е насочена кон Кина и дека ќе размисли да го укине нејзиното финансирање, Клуге рече дека во период на пандемија „не е време да се укине финансирањето“.

Над 687 илјади заразени со новиот коронавирус во Европа

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа надмина 687.000, а над 62.000 лица починаа, изјави тој.

– Според податоците пристигнати до утрово, регистрирани се 687.236 случаи. Со жалење информираме дека досега 62.824 луѓе, изјави Клуге. 

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Свет

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Read more

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Read more

Отворањето на училиштата во Данска не го зголеми бројот на заразени со COVID-19

Read more

ИСИС ја користи корона-кризата: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Read more

Вести

  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Читај повеќе

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе