СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс за сиромашните и земјите со среден приход, соопшти денеска Светската здравствена организација.

„Земјите сè уште склучуваат договори што ќе го загрозат снабдувањето на Ковакс“, изјави Брус Ајлвард, советник во СЗО.

Светската здравствена организација, еден од предводниците на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји, долго време ги повикува богатите земји да обезбедат фер дистрибуција на вакцините.

„Направивме голем напредок. Но, тој напредок е кревок. Мора да ја забрзаме испораката и дистрибуцијата на вакцините против COVID-19 и не можеме да го сториме тоа ако некои земји продолжуваат да им се обраќаат на производителите кои произведуваат вакцини на кои смета Ковакс“, рече генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој исто така ги повика земјите да се откажат од правилата за интелектуална сопственост, за да им се дозволи на другите земји побрзо да прават вакцини. 

Тагови
реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе