СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Женева, 13 јули 2020 (МИА) – Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека пандемијата на коронавирусот може да стане многу потешка доколку сите земји не ги следат основните здравствени мерки на претпазливост.

– Дозволете ми да кажам отворено – премногу земји одат во погрешна насока, вирусот останува јавен непријател број еден, нагласи генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на видео брифинг во Женева.

– Ако не се следат основните правила, оваа пандемија ќе продолжи само на еден начин – ќе се влоши и ќе буде сè полошо. Но, тоа не треба да се случи, рече тој.

Бројот на заразени со новиот коронавирус се искачи на повеќе од 13 милиони низ целиот свет. За само пет дена, бројот на случаи е зголемен за еден милион, а досега од последици на COVID-19 починаа повеќе од половина милион луѓе.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе