СЗО: Микропластиката во водата претставува минимален ризик за здравјето

Микропластиката во водата за пиење во моменталната количина не претставува ризик за здравјето, соопшти Светската здравствена организација, пренесува BBC.

Според СЗО, поголемите честички, како и повеќето помали, минуваат низ човечкото тело и притоа не се апсорбирани. Сепак, нагласено е дека заклучоците се базирани на ограничени информации и е побарано поопширно и подетално истражување на овој проблем.

Непрофитната организација Orb Media претходно пронајде честички од пластика во водата на многу брендови.

За микропластика се сметаат малите делови од било кој вид пластичен отпад, а пронајдени се во реки, езера, вода за пиење и во флаширана вода. Во првиот извештај за овој проблем СЗО соопшти дека микропластиката не претставува опасност по човековото здравје во сегашните количини, но сепак се потребни дополнителни истражувања.

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе
  • filter

Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Читај повеќе

Овие три хороскопски знаци се најголеми егоисти

Читај повеќе