СЗО: Нов црн рекорд на заразени со COVID-19 во 24 часа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека забележан е нов рекорден број на заразени во еден ден – повеќе од 230.000 ширум светот за 24 часа.

На врвот на листата е Америка каде се регистрирани над 142.000 нови случаи на COVID-19. Следи Југоисточна Азија (33.173), Европа (18.804), Африка (17.884), источен Медитеран (15.361) и Западен Пацифик (2.156).

Најмногу заразени во еден ден се регистрираи во САД- здравствените власти пријавија 66.000 нови заразени во 24 часа.

Претходниот црн рекорд беше срушен во петокот, кога во светот беа забележани над 228.000 нови случаи на COVID-19.

Во целиот свет, од почетокот на глобалната пандемија (11 март) до денеска се регистрирани над 13.041.695 потврдени случаи на коронавирус.

Според страницата Worldometers од COVID-19 досега починале 571.660 луѓе, додека 7.578.093 се излекувале.

САД бележат и највисок број на смртни случаи во пандемијата -137.733.

На второ место по бројот на заразени и мртви е Бразил со повеќе од 1,8 милиони случаи и 72.100 смртни случаи.

Следува Индија со 879.466 заразени, Русија 727.116 заразени и Перу со 326.326 заразени.

Повеќе од 300.000 заразени лица уште имаат Чиле, Шпанија и Мексико, а на деветтото место е Велика Британија со 289.603 заразени лица. Јужна Африка е на 10-то место во светот по бројот на заразени со коронавирусот, со 276.224 случаи.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Свет

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Read more

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Вести

  • play_arrow
  • filter

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Читај повеќе

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе