СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Светската здравствена организација (СЗО) на вчерашната редовна прес-конференција препорача да се носат маски како еден од начините за заштита од COVID-19.

СЗО, која одржува прес-конференции трипати неделно за да известува за новостите и измените во поглед на состојбата со пандемијата, препораките и протоколите за заштита од коронавирусот, ја даде препораката за носење маска откако неколку светски лидери јавно коментираа на темата дали и кога треба да се носат маските.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус, рече дека сака да зборуваат за тоа кој сѐ треба да носи маска, од какви материјали треба да биде направена и кога треба да се носи како заштита од коронавирусот.

Remote video URL

„Сакам јасно да ставам до знаење дека препораките кои ги објавуваме денеска се ажурирање на она што го кажуваме со месеци: маските треба да се користат како дел од сеопфатна стратегија во борбата против COVID-19“, рече тој.

„Земајќи ги предвид најновите докази, СЗО им препорачува владите да ги охрабрат граѓаните да носат маски онаму каде што има широка распространетост на заразата и каде што е тешко да се одржува препорачана физичка дистанца, како на пример во јавен превоз, во продавници и во други затворени простории каде има голем број луѓе“, рече тој.

Врз основа на две научни истражувања, СЗО ги советува луѓето да носат маски што се состојат од најмалку три слоја различни материјали/ткаенини, кога се одлучуваат за немедицински текстилни маски.

Remote video URL

СЗО предупредува дека само носењето маска не е доволно за заштита од зараза, ако не се почитуваат и другите мерки. Оттаму нагласуваат дека луѓето со симптоми на коронавирусот треба да останат во изолација и да побараат лекарска помош.

По соопштувањето на препораката од СЗО, преку социјалните мрежи се огласи и македонскиот министер за здравство, Венко Филипче, кој нагласи дека оваа мерка веќе ја имплементираме кај нас, покрај физичкото растојание и честото миење на раце.

„Задоволен сум што носиме вистински одлуки за заштита на здравјето на нашите граѓани. Апелирам да продолжиме да ги почитуваме мерките и заеднички да придонесеме кон спречување на ширење на овој вирус“, истакна Филипче.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Здравје

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Read more

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Read more

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе