Таблета што заменува вежбање наскоро може да биде реалност

А.С.
/ 05.10.2022 / 11:35

Научниците се чекор поблиску до таблета која може да делува како вежбање.

Научниците велат дека се чекор поблиску до развој на таблета која може да ги имитира ефектите од вежбањето врз телото. Тие идентификуваа матична клетка во телото која се претвора во машина за складирање маснотии кога луѓето јадат висококалорична храна. 

Откриле дека вежбањето може да го смени овој ефект и сега се надеваат дека откритието ќе биде искористено за да се најде лек кој ќе ги таргетира овие матични клетки и ќе ја постигне истата цел.

„Исклучително е важно да се разберат молекуларните механизми кои ги поттикнуваат корисните ефекти на вежбањето и штетните ефекти од исхраната со висока содржина на масти. Можеме да разбереме како можеме да интервенираме и да развиеме лекови кои го имитираат влијанието на вежбањето на повеќе ткива“, рече водечкиот автор на студијата, д-р Манолис Келис, од Технолошкиот институт во Масачусетс.

Но, може да поминат години пред ваквата пилула да се појави на полиците, па единственото нешто што останува засега се вежбањето и здравата исхрана.

Околу четири од 10 мажи и жени во САД се прекумерно дебели, што го чини здравствениот систем околу 173 милијарди долари годишно. Најмал процент на луѓе со прекумерна тежина, според Евростат, е регистриран во Италија (46 проценти), Франција (47 проценти) и Луксембург (48 проценти), но сепак е блиску до просекот на ЕУ. 65 отсто од возрасните Хрвати се дебели, што ги прави најдебелата нација во Европа.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Фит

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе