Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели на претседателот на САД, Доналд Трамп, највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата и воедно го покани во најскоро време да ја посети земјата.

Канцеларијата на Тачи го објави неговото писмо упатено до американскиот претседател, во кое се наведува дека орденот на Трамп му се доделува за неговиот „придонес за слободата на Косово и за јакнењето на мирот и стабилноста во регионот“.

Во писмото се наведува дека договорот за економска нормализација меѓу Косово и Србија, кој на 4 септември беше потпишан во Белата куќа во Вашингтон, „не би бил возможен без силното лидерство на САД“ и на претседателот Трамп.

– Сакам да ја изразам мојата длабока благодарност за Вашиот личен придонес во постигнувањето на договорот за економска нормализација меѓу Косово и Србија. Овој договор претставува напредок од извонредно значење за затворањето на вековниот конфликт меѓу нашите народи. По децении на блокади и стагнации во преговорите, благодарение на вашето храбро лидерство го постигнавме овој историски договор, му пишува Тачи на Трамп.

Косовскиот претседател истовремено ги одликува со Претседателски медал за заслуги советникот на Трамп за национална безбедност, Роберт О'Брајан и специјалниот пратеник за дијалогот меѓу Приштина и Белград, Ричард Гренел, за нивниот „придонес за постигнувањето на историскиот договор меѓу Косово и Србија“.

– Народот на Косово останува вечно благодарен на САД, нашиот спасител во нашите најтешки денови, кој беше и останува и натаму покрај нас, се вели во писмото на Тачи.

Тој порачува дека Косово „останува посветено на постигнување опстоен мир и долгорочна стабилност во Западен Балкан“ и дека е подготвено да придонесе за мир и безбедност во светот.

– Работевме многу во изминативе години и подготвени сме да го дадеме нашиот придонес за мир и безбедност во светот. Исто така, непоколебливи сме во нашата посветеност за постигнување договор кој ќе ги реши сите отворени прашања и ќе доведе до меѓусебно признавање на Косово и Србија. Повеќе од кога било јасно е дека ова може да се постигне само под силното лидерство на САД. Вашата улога во овој процес е од животно значење. Косово е навистина благословено со вашата непоколеблива поддршка за исполнувањето на неговите аспирации, пишува Тачи.

Во писмото до неговиот американски колега, косовскиот претседател нагласува дека косовскиот народ е „најпроамериканскиот народ во светот“.

– Од името на народот на Косово, задоволство ми е да ве поканам да го посетите Косово и да се уверите во прогресот кој што вие го овозможивте. Ќе ми биде голема чест да ви посакам добредојде и да ви го претставам најпроамериканскиот народ во светот, му порача Тачи на Трамп во писмото со кое го известува за одликувањето со највисокото косовско одликување.

реклама
„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

Read more
Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Read more
Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Read more
Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Read more

Регион

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Read more

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Read more

Борисов позитивен на коронавирус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе