Африка

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Колеџ при Универзитетот во Кембриџ и еден париски музеј денеска вратија историски артефакти ограбени од Западна Африка за време на колонијалниот период, со што направија преседан што ќе изврши притисок врз другите институции исто така да п
Read more

Комисијата за заразни болести ќе предложи карантин за сите кои доаѓаат од Африка

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји.
Read more

Макрон: ЕУ и САД да се откажат од 5% од вакцините и да ги дадат на Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика другите европски земји и САД да се откажат од пет проценти од залихите со вакцини против COVID-19 и да ги насочат кон земјите во развој во Африка, предупредувајќи дека посиромашните
Read more

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за карантин.
Read more
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more