ајкули

Рибари во Јадранот уловиле голема бела ајкула: Ако ја забележите, смирете се, оддалечете се…

Рибари уловиле голема бела ајкула во Јадранското Море кај Рогозница и ја продале.
Read more
play_arrow

Драма во Австралија: Ајкули изгризале катамаран, екипажот едвај се спасил

Три лица, двајца Руси и еден Французин, утринава се спасени од катамаран во Коралното Море во близина на североисточниот брег на Австралија, откако бродот бил оштетен во неколку напади на ајкула, соопштија властите.
Read more
filter

Со технологија против напади од ајкули: Како њујоршката полиција ги штити пливачите и сурферите?

Оваа технологија има и друга корист освен барањето ајкули - може да помогне и во потрага и спасување луѓе.
Read more

Сурфер брутално го нападнала ајкула на Флорида гризејќи му ја ногата

Брендон Бонкор, 22-годишен сурфер, бил каснат од голема бела ајкула на популарна плажа на Флорида, наречена Њу Смирна.
Read more
play_arrow

Снимена ајкула во Грција на само 80 метри од брегот

Откако ајкула беше снимена на околу 3 километри од брегот на Закинтос, на социјалните мрежи се појави уште едно видео снимено во близина на грчки остров каде се наоѓа една од најубавите плажи во Европа.
Read more
play_arrow

Сѐ се случи за неколку секунди – ќе се утврдува дали ајкулата што го усмрти Русинот во Хургада убила и други луѓе

Египетските власти потврдија дека телото на ајкулата е предадено на истражување со цел да се откријат причините за нејзиното однесување и да се утврди дали е истата што нападнала во неколку претходни несреќи.
Read more
play_arrow

Ајкула нападна маж во кајак на Хаваи, камера го снимила нападот

Рибарот Скот Харагучи бил нападнат од ајкула додека бил во својот кајак околу 3 километри од брегот на островот Оаху на Хаваите. Инцидентот го снимила неговата камера.
Read more
play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Ајкулите имаат прилично лоша репутација, особено кога одвреме-навреме во вестите ќе се појави вест за нападнат или усмртен нуркач, сурфер или пливач.
Read more
play_arrow

Научниците тврдат дека постои причина зошто чекан ајкулите изгледаат чудно

Од сите ајкули кои пливаат во светските океани, со својот необичен изглед веројатно најмногу се издвојуваат чекан ајкулите, но научниците сега тврдат дека „широката глава“ им пружа неколку предности.
Read more
filter

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Експертите не се сигурни на кој вид ајкули припаѓа суштеството кое рибар го улови крај Австралија и чии слики ги постави на социјалните мрежи. Не се исклучува ниту можноста да се работи за сосема нов вид.
Read more
play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Сме виделе секакви морски чудовишта, но ова е секако едно од најморничавите. Имено, во близина на јапонскиот остров Авашима, нуркачите на камера фатија застрашувачки предатор.
Read more
play_arrow

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Пред неполн месец пишувавме дека научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во водите на Јужна Африка
Read more
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more