ајкули

play_arrow

Научниците тврдат дека постои причина зошто чекан ајкулите изгледаат чудно

Од сите ајкули кои пливаат во светските океани, со својот необичен изглед веројатно најмногу се издвојуваат чекан ајкулите, но научниците сега тврдат дека „широката глава“ им пружа неколку предности.
Read more
filter

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Експертите не се сигурни на кој вид ајкули припаѓа суштеството кое рибар го улови крај Австралија и чии слики ги постави на социјалните мрежи. Не се исклучува ниту можноста да се работи за сосема нов вид.
Read more
play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Сме виделе секакви морски чудовишта, но ова е секако едно од најморничавите. Имено, во близина на јапонскиот остров Авашима, нуркачите на камера фатија застрашувачки предатор.
Read more
play_arrow

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Пред неполн месец пишувавме дека научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во водите на Јужна Африка
Read more
play_arrow

Човекот кому ајкула му го спаси животот: Сакам да се вратам и да ја прегрнам

Човек кој бил удрен од голема бела ајкула додека пливал, рекол дека пријателското суштество само се обидувало да го предупреди дека има рак и дека би ја прегрнал доколку би можел.
Read more
filter

Тајната на ајкулите: Постари се од диносаурусите, а преживеале 4 големи изумирања

Кога научниците се прашале зошто ајкулите не изумреле, тестовите открија дека тајната лежи во нивните уникатни тела.
Read more

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Иако нападите од ајкули се всушност ретки, постојат места во светот каде што се почести од другите. Каде се најчести нападите на ајкули?
Read more
filter

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Научниците успеаја да ја утврдат причината зошто орките од 2017 година ги тероризираат големите бели ајкули во близина на брегот на Кејп Таун.
Read more
play_arrow

Хорор лето во Египет: Две жртви од напад на ајкула во Хургада во еден ден

Летниот одмор во египетскиот ресорт Хургада се претвори во пекол откако две жени беа нападнати и усмртени од ајкула.
Read more
play_arrow

Плажите во Сиднеј затворени за прв пат во 60 години поради напад од ајкула

Неколку плажи во Сиднеј се затворени откако едно лице загина во напад од ајкула, што е прва таква смрт на градските плажи во последните 60 години.
Read more

Протеин од ајкула го неутрализира коронавирусот

Според најново истражување, протеини слични на антитела познати како VNAR, извадени од имунолишкиот систем на ајкули, можат да ги неутрализираат коронавирусите.
Read more

Настан што ги збуни научниците: Што довело до масовно изумирање на ајкулите?

Скоро секоја ајкула во светот мистериозно исчезнала пред 19 милиони години, а научниците и понатаму немаат одговори зошто тоа се случило.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more