АХВ

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, велат од АХВ

Read more

Агенцијата за храна со потврда за забранетите пиперки во Хрватска: Ако пратката се врати, ќе биде уништена

Read more

Граѓаните не јаделе зеленчук со метали, ширење паника е кивично дело, АХВ размислува да го гони Трипуновски

Краставица, млад кромид, пиперка и домат – сите овие зеленчуци се безбедни за јадење, тврди директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николче Бабовски.
Read more

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Read more

АХВ: Од пазарот се повлекува јогурт Балaнс плус од еден литар

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека од пазарот се повлекува небезбеден производ БАЛAНС +, ферментиран млечен производ, во пакување од 1 килограм.
Read more

АХВ: Од пазарот се повлекуваат 20 тони небезбедно млеко „Милкано“

Од малопродажба се повлекуваат 20 тони УХТ трајно млеко „МИЛКАНО“ 3,2 отсто, увезено од БиХ, поради утврдено присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволените количини од 0,05 микрограми на килограм, согласно македонските прописи.
Read more

АХВ нареди итно повлекување на виршли Wudy поради присуство на бактерија

Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во Република Северна Македонија – виршли од брендот „Вуди“ (Wudy), кај кои вo земја членка на ЕУ, било утврдено присуство на бактерија Листерија моноцитогенес (L
Read more

АХВ: Небезбедна серија на сок од брендот ХИПП се повлекува од пазарот

Од пазарот се повлекува небезбедна серија од Органски био сок од јаболко од брендот ХИПП.
Read more

Продолжува сагата на поднесување бизарни претставки до АХВ

Сосед ги храни уличните кучиња и мачки кои се собираат во голем број, а потоа лаат и мјаукаат, гаврани напаѓаат луѓе, квалитетот на лебот не е ист – еден ден е попечен, а друг помалку печен.
Read more

АХВ: Потврден нов случај на африканска чума

Read more

На Дрисла ќе бидат уништени 4.325 килограми небезбеден путер со изминат рок

На депонијата Дрисла денеска ќе бидат уништени 4.325 килограми небезбеден путер со изминат рок кој го увезла млекарницата „Евро Млекара“ ДООЕЛ Скопје.
Read more

АХВ постапи по две нотификации за увезен небезбеден сусам од Индија

Како контакт точка за Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни (Rapid Alert System for Food and Feed) на Европската Унија, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) има добиено три нотификации за увоз на небезбеден сусам
Read more
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more