Албанија

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Пред канцеларијата на Еди Рама синоќа се одвивала вистинска драма кога маж на возраст од околу 40 години почнал да фрла со камења кон седиштето на шефот на албанската влада.
Read more
play_arrow
filter

Листа на најдобрите плажи во Европа за 2024 година

Рангирањето објавено на страницата European Best Destinations ги наведува најдобрите плажи на Стариот континент за 2024 година, а на прво место е идилична дестинација во Малта.
Read more
play_arrow

Протести во Тирана: Експлозии пред влезот на собранието, молотови коктели врз полицајци

Граѓаните повторно се собраа пред собранието на Град Тирана, каде се одржа нов протест со барање за оставка од градоначалникот Ерион Велиај, јавува Vox News.
Read more

Tлото на Балканот се тресе: По Хрватска, земјотреси и во Албанија и Грција

Два земјотреса во растојание од една минута – во 19:19 и 19:20 часот – вечерва се регистрирани на територијата на Албанија.
Read more
filter

Зетот на Трамп објави фотографии од луксузни архитектонски проекти за Србија и Албанија

Зетот на Трамп, Џеред Кушнер, објави четири фотографии од проектите што ќе ги реализира во Србија и Албанија, откако најави дека ќе инвестира во недвижен имот на Балканот.
Read more

Земјотрес ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија, јавува ЕМСЦ. Епицентарот бил на 94 километри јужно од Елбасан, на длабочина од 14 километри. Ударот се случил во 20 часот и 59 минути.
Read more

Земјотресот од Албанија почувствуван во Охрид и во Кичево

Земјотресот што утрово ја погоди Албанија, бил почувствуван од населението во Охрид и Кичево.
Read more

Земјотрес ја погоди Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Од RTCG известуваат дека се огласиле и од Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија на Црна Гора.
Read more
filter

28 ноември 1912, Албанија прогласила независност од Отоманското Царство

На денешен ден Исмаил Ќемали ја повел албанската нација кон независност отцепувајќи ја од вековното ропство на Отоманското Царство.
Read more

Грција ја блокира Албанија на патот кон ЕУ поради билатерален спор

Грција одби да го поддржи писмото со кое се бара од Европската комисија да ги отвори првите пет поглавја од пристапните преговори со ЕУ.
Read more

Земјотрес ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 15 километри источно од Ерсека.
Read more

Рама: Не верувам дека ќе станеме членка на ЕУ до 2030 година

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека не верува оти неговата земја ќе стане членка на Европската Унија до 2030 година и покрај најавата на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more