александар вучиќ

Захарова ја спореди фотографијата на Вучиќ и Трамп со сцена од „Basic Instinct“, остра реакција од Србија

По посетата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на Вашингтон и средбата со претседателот на САД, Доналд Трамп, се огласи портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.
Read more

Вучиќ: Србија нема да се меша во изборите во Црна Гора, но ќе го поддржи својот народ

Србија нема да се меша политички во изборниот циклус во Црна Гора на кој било начин, но ние секогаш ќе го поддржуваме нашиот народ, изјави денес претседателот Александар Вучиќ, по средбата со претседателот на Република Српска (БиХ) Милора
Read more

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во днешното обраќање до јавноста, говорејќи за дијалогот со Приштина, изјави дека Белград сака разговорите да бидат суштински, а не формални, да се видат конкретни чекори и тие да ги решават пробл
Read more

Вучиќ: Државата ќе ги заштити мирот и стабилноста од хулиганските напади

Белград, 9 јули 2020 (МИА) – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните дека државата ќе може да „го заштити мирот и стабилноста и покрај криминалните, хулигански и насилни напади“, кои, како што рече, „ги шокирале с
Read more

Белград врие, Вучиќ ќе се обрати до нацијата – ќе има ли полициски час цел викенд?

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска ќе се обрати до нацијата, соопшти Службата на претседателскиот Кабинет за соработка со медиумите.
Read more
play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ситуацијата во Србија, а особено во Белград е алармантна, па затоа од овој викенд повторно ќе воведе полициски час.
Read more

Вучиќ: Го ценам пријателството меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија

Белград, 12 јуни 2020 (МИА) – Српскиот претседател Александар Вучиќ обраќајќи се на онлајн панел-дискусијата „Економски форум на Делфи“ за пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ, изјави дека во голема мерка го цени пријателството на трите
Read more
Вучиќ испрати авиони со помош за Италија: Ние се снабдивме, треба да помогнеме

Вучиќ испрати авиони со помош за Италија: Ние се снабдивме, треба да помогнеме

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска од аеродромот „Никола Тесла“ испрати четири од предвидените осум авиони со помош за Италија.
Read more
реклама