Ангела Меркел

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Армин Лашет денеска беше избран за лидер на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Германија.
Read more

Меркел: Блокадата на Twitter профилот на Трамп може да биде проблематична

Германската канцеларка Ангела Мерклер го окарактеризира како проблематично бришењето на Twitter профилот на американскиот претседател Доналд Трамп.
Read more

Меркел: Виновник за насилствата е Трамп бидејќи не го призна поразот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека виновник за упадот на демонстрантите во американскиот Конгрес е Доналд Трамп, кој не го призна поразот на претседателските избори.
Read more

Меркел разговарала со Борисов, очекува решение во блиска иднина

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера во Бундестагот одговараше на прашања на претседателот на Комисијата за европски прашања, Гинтер Крихбаум, кој е од редовите на нејзината партија ЦДУ, а кој упати критики за неуспехот на германскот
Read more

Forbes ја објави листата на најмоќни жени во 2020, меѓу нив и се и најбогатите во светот

Магазинот Forbes ја објави листата на стоте најмоќни жени за 2020 година, а на неа се најдоа и најбогатите жени во светот. Германската акнцеларка Ангела Меркел, по  десетти пат, е на првото место на листата.
Read more
play_arrow

Што пишува на мистериозниот автомобил кој направи хаос пред канцеларијата на Меркел?

Откако е објавено дека автомобил удри во оградата пред канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, се појавија и првите снимки на интернет.
Read more

Меркел: Мора да се согласувате едни со други, тоа е многу важно за регионот

Берлинскиот процес секогаш е поврзан и со помирување на недоразбирањата и наследството од минатото и се надеваме дека овој процес ќе продолжи. За регионот она што морам да го кажам е дека мора да се согласувате едни со други.
Read more

Заев денеска ќе разговара со Меркел

Премиерот Зоран Заев денеска ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел.
Read more

Меркел до Германците: Заборавете на новогодишни забави и масовни прослави

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика германските граѓани на дисциплиниран начин да се придржуваат на новите рестриктивни мерки воведени денеска и ги намали надежите дека е можно брзо враќање во нормала по четири недели, колку што
Read more

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната видеоконференција на ЦДУ изјави дека бројот на новозаразени може да достигне до 19.200 случаи дневно, ако продолжи сегашниот тренд.
Read more

Лукашенко: Изјавата на Меркел за Навални е фалсификат

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, му соопшти на рускиот премиер Михаил Мишустин, кој се наоѓа во Минск, дека го „пресретнал“ разговорот меѓу Варшава и Берлин.
Read more

Меркел ја повика Русија да го испита труењето на Навални

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја повика Русија да го испита наводното труење на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и да ги изведе сторителите пред лицето на правдата, откако лекарите пронајдоа траги од отровна супстан
Read more
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more