анксиозност

Сте слушнале за правилото 3 за ослободување од анксиозност?

Американската психолошка асоцијација (АПА) ја опишува анксиозноста како емоција која се карактеризира со чувство на напнатост, загрижени мисли и физички промени како што се забрзано чукање на срцето итн.
Read more
play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Истражувачите од Универзитетот во Пенсилванија утврдија која е најрелаксирачката песна во светот која може да ја намали анксиозноста за дури 60%.
Read more

Намирници кои ги влошуваат симптомите на анксиозност

Сигурно безброј пати сте ја слушнале фразата „ти си тоа што го јадеш“. Има одредена легитимност во изреката, излегува дека тоа што го јадете може да влијае на вашето расположение.
Read more

Здравствена анксиозност  - што е и какви се последиците?

Едно најново истражување покажа дека и претераната грижа за здравјето може да се одрази подеднакво лошо колку и неводењето грижа за сопственото здравје.
Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Вашиот дом е вашето светилиште - а за оние кои работат од дома или поминуваат голем дел од денот во затворен простор, особено е важно на тоа место да се чувствуваат смирено, опуштено, но и енергично и продуктивно.
Read more

Треба да ги имате во домот: Билки кои ги ублажуваат стресот и напнатоста

Стресот може да ве исцрпи и остави без енергија, но постојат билки кои можат да ви помогнат во борбата со него.
Read more

Кои се разликите меѓу анксиозност и обичен страв?

Чувството на страв, беспомошност и анксиозност не се невообичаени, но некои стравови може да бидат непријатна емоционална состојба.
Read more

Експертите советуваат како да се справите со несоницата

Луѓето кои се борат со несоница знаат колку овој проблем им го нарушува нормалниот ритам на секојдневниот живот.
Read more

Во борбата со анксиозноста помага и одредена храна

Анксиозноста е интензивна, прекумерна и постојана грижа и страв поврзана со секојдневните животни ситуации, а може да биде предизвикана од повеќе фактори.
Read more

Бактерии во цревата може да придонесат за анксиозно однесување

Истражувачите од Caltech ни носат интересни истражувања.
Read more

По што се разликуваат стресот и анксиозноста?

Стресот и анксиозноста може да имаат слични симптоми, но постојат неколку разлики кои треба да ги знаете.
Read more

Како собната светлина влијае врз анксиозноста?

Посебно е важно да се чувствувате смирено, опуштено, но и енергично и продуктивно во вашиот дом.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more