Антарктик

play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Антарктик е најјужниот и најмалку населен континент на Земјата, кој го опкружува Земјиниот Јужен Пол.
Read more

Алармантно откритие во леденото јадро од Антарктикот

Доказите од леденото јадро на Антарктикот долго 600 метри откриваат дека ледената покривка на поларниот континент нагло и драматично се намалила пред околу 8.000 години, според новото истражување кое дава аларман
Read more

Шпиони или научници? Кинезите изградија база пред нос на Американците

Претседателот на Кина Си Ѓинпинг ја пофали инаугурацијата на кинеската научно-истражувачка база на Антарктикот за која САД стравуваат дека може да биде развиена за следење на воените активности на јужната хемисфе
Read more
play_arrow
filter

Дал отказ и се вработил на Антарктик: Топ е, додека не ја отвориш вратата

Американецот Џеф Капс решил да ја напушти работата, а потоа почнал да работи во американската поларна станица „Амундсен-Скот“. Тој во интервју откри детали од својот живот на оваа необична локација.
Read more
filter

Топењето на огромната санта мраз А23а создава спектакуларни сводови и пештери

Ерозијата создава драматични облици во најголемата санта мраз во светот, која најверојатно ќе постои само уште неколку месеци.
Read more
play_arrow

На Антарктик снимен редок бел пингвин

Речиси целосно бела женка пингвин е забележана на Антарктик во чилеанската база „Габриел Гонсалес Видел“.
Read more
filter

1 декември 1959, Антарктик станал континент без воено присуство

Дванаесет држави, вклучително и САД и СССР, го потпишале Антарктичкиот договор, кој забранува воена активност и тестирање на оружје на тој континент.
Read more
play_arrow

Најголемата санта мраз во светот по 30 години се движи и може да им направи проблеми на животните

Најголемата санта мраз во светот е раздвижена по повеќе од 30 години мирување на дното на океанот.
Read more

НАСА дојде до нови сознанија за тоа како се топи мразот на Антарктикот

Благодарение на истражувањето објавено во списанијата Nature и Earth System Science Data, НАСА дојде до нови сознанија за намалувањето на нивото на морскиот мраз на Антарктикот.
Read more

Научниците предупредуваат: Мразот на Антарктикот е екстремно низок, последиците ќе бидат страшни

Морскиот мраз кој го опкружува океанот околу Антарктикот достигна рекордно ниско ниво оваа зима, соопшти во понеделникот американскиот Национален центар за податоци за снег и мраз (НСИДЦ), додавајќи ги стравувањата на научниците дека влија
Read more
filter

Откриено ново суштество во длабочините - личи на јагода и вонземјанин

Тим истражувачи во студените длабочини на Антарктик откри нова морска ѕвезда, која како што тврдат потсетува на чудовиштето од филмовите „Alien“, кај нас познати како „Осмиот патник“.
Read more

Антарктикот ќе стане радијатор наместо ладилник на планетата

„Поразителните“ рекорди на Антарктикот мора да се сфатат посериозно поради нивните „каскадни“ глобални влијанија, предупредија група научници од кои британското Министерство за надворешни работи побара да ги истр
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more