Антево перо

Распишан конкурсот за наградата „Антево перо“ за 2024 година

Read more

Омаж во чест на академик Анте Поповски

На 26 октомври (четврток) со почеток во 19:15 часот, во Културно информативниот центар во Скопје, ќе се одржи Омаж по повод 20-годишнината од упокојувањето на современиот македонски поет, академик Анте Поповски.
Read more

„50 испеани приказни“ од Александар Русјаков ја доби наградата „Антево перо“ за 2023 година

Жири-комисијата за доделување на наградата „Антево перо“, во состав: проф.
Read more

Шест стихозбирки во потесен избор за наградата „Антево перо“

Жири-комисијата која одлучува за наградата „Антево перо“ за необјавена поетска книга, од листата на дванаесетте стихозбирки кои влегоа во поширока конкуренција, селектираше шест поетски наслови што ќе конкурираат
Read more

Јулијана Младеновска-Тешија со „Куќа“ – добитник на „Антево перо“ за 2022

Јулијана Младеновска -Тешија со стихозбирката „Куќа“ е добитник на наградата „Антево перо“ за 2022 година.
Read more

Рекорден број ракописи испратени за наградата Антево перо 2020

На годинешниот Конкурс за наградата Антево перо, именувана според великанот на македонската поезија Анте Поповски, а која се доделува како исклучително поетско признание за необјавена стихозбирка на македонски јазик, пристигнати се 96 авто
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more