антички Рим

filter

Како Римјаните користеле јавен тоалет?

Во римско време, тоалетите биле јавно и удобно место. Луѓето ги користеле седејќи еден до друг, без никакви прегради помеѓу нив.
Read more
filter

Работи кои ги измислиле старите Римјани, а и денес ги користиме

Многу од работите што ги користиме и денес потекнуваат од Стариот Рим, а ова се само некои за кои можеме да бидеме благодарни.
Read more
play_arrow
filter

8 интересни факти за римскиот Пантеон

Храмот на сите богови, или Пантеон, со својата убавина и монументалност и ден денес го одзема здивот, речиси 2.000 години откако е изграден.
Read more
filter

19 октомври 202 п.н.е., Сципион го победил Ханибал кај Зама

Со големата победа на африканско тло Римјаните ставиле крај на Втората пунска војна и конечно ставиле крај на моќта на Картагина.
Read more
play_arrow

Апасиев: Римјаните имале избори секоја година, за да не се работи само пред избори

Read more

10 бизарни начини и околности под кои умреле римските императори

Некои римски владетели доживеале навистина необичен начин на смрт. Ова е листа на десетте најчудни начини на кои умреле римските императори.
Read more
filter

18 јули 64, голем пожар го уништил Рим

Легендата вели дека неурамнотежениот император Нерон го подметнал пожарот, сведоштвата кажуваат друга приказна, но ништо не го менува фактот дека Рим бил униптен и потоа обновен.
Read more

7 работи кои можеби не сте ги знаеле за римските гладијатори

Народот ги обожавал, богатата елита ги презирала, но сепак, на римските гладијатори сите им се возхитувале.
Read more
play_arrow

Како било да се биде римски војник?

Римската војска своевремено била најголемата светска сила. Но, каков бил животот за луѓето кои ја сочинувале таа моќна армија?
Read more
filter

15 март 44 п.н.е, во заговор бил убиен Гај Јулиј Цезар

На мартовските Иди убиен бил најпознатиот владетел на Рим, Гај Јулиј Цезар (Gaius Julius Caesar) кој се прославил со освојувањето на Галија. Бил обожуван од Римјаните и прогласен за бог.
Read more
filter

10 март 241 п.н.е., Римјаните jа добиле Првата пунска војна со Картагина

Со победата во поморската битка кај Егатските Острови, Римската Република излегла како победник во Првата пунска војна против Картагинците.
Read more
play_arrow

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Интересно откритие направија италијанските археолози работејќи во познатиот антички град Помпеја кого го уништила вулканска ерупција.
Read more
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more