Аргентина

filter

9 јули 1816, Аргентина прогласила независност

На денешен ден на конгрес во градот Тукуман била прогласена независноста на Аргентина и воедно ставен крај на шпанското колонијално владеење.
Read more

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Моќна вилица, остри заби и огромни канџи, ова праисториско чудовиште го ловело својот плен пред 80 милиони години.
Read more
play_arrow

Аргентинците под вода го прославија Велигден

Во месноста Луис Пједра Буена осум метри под површината свештеник во нуркачко одело рецитираше молитва во придружба на други нуркачи.
Read more
filter

2 април 1982, Аргентина извршила инвазија врз Фолкландските Острови

На денешен ден почнала арегентинската инвазија која подоцна се манифестирала во Фолкландската војна помеѓу Аргентина и Обединетото Кралство.
Read more
play_arrow

Како изгледа шума после пожар?

Read more
play_arrow

Историски момент за женските права: Аргентина го легализираше абортусот

Аргентинскиот Сенат денеска го легализираше абортусот до 14-та недела од бременоста, важен чекор за регионот што има едни од најрестриктивните закони за прекинување на бремоста во светот и што се смета за голема победа на поборниците за пр
Read more
play_arrow

Овен е Tik Tok ѕвезда во Аргентина

Овенот Оскар стана популарен во Аргентина благодарение на Tik Tok и видеата каде се појавува со шал и беретка.
Read more

Аргентина станува жариште на COVID-19 во Латинска Америка

Според последните податоци, Аргентина регистрира 13.000 нови случаи на COVID-19, што е рекордно дневно зголемување на бројот на заразени во земјата, која станува ново жариште на заразата во Латинска Америка.
Read more
play_arrow
filter

Дали ова е најубавиот протест?

Куп сино-бели знамиња, а демонстрантите пејат песни, удираат на тапани и ѕвонат на ѕвончиња. Да, така се протестира во Аргентина.
Read more

Аргентина и Индија со рекорден број новозаразени за 24 часа

Аргентина втор ден по ред соопшти за рекорден број нови случаи на новозаразени со коронавирусот. Истото се случува и во Индија.
Read more

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Во Аргентина 57 морнари по 35 дена поминати на море се заразени од COVID-19, иако пред пловидбата биле негативни на тестот.
Read more
play_arrow

Аргентинците измислија бесконтактен фудбал

Професионалниот фудбал полека се враќа низ светот под специјални протоколи, но оној рекреативниот и натаму е забранет. Затоа Аргентинците се погрижија да смислат корона-фудбал.
Read more
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more