археологија

Најстарите обувки во Европа откриени во шпанска пештера

Научниците велат дека ги идентификувале најстарите обувки во Европа, сандали исткаени од трева за кои се смета дека се стари околу 6.000 години.
Read more
filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Археолог соопшти дека ја откопал најстарата дрвена структура досега откриена, која датира од пред речиси половина милион години, што укажува на тоа дека нашите предци можеби биле понапредни отколку што се мислело
Read more

Лекар го советувал повеќе да пешачи, па открил древно викиншко богатство

Норвешките археолози ова случајно откритие го нарекоа откритие на векот во оваа скандинавска земја.
Read more

Immersium – нова дигитална алатка за археолошкиот локалитет Стоби

Во Театарот на археолошкиот локалитет Стоби од денеска е во функција новата мобилна апликација „Immersium“, која низ истражување, едукација и забава, на посетителите на овој локалитет ќе им овозможи уникатно култ
Read more
play_arrow

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Археолози открија остатоци од градба од камено доба во близина на Прага, која е постара од Стоунхенџ, па дури и од египетските пирамиди - мистериозен комплекс познат како „рондела“.
Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more

Кај Ниш откриени најстарите фосили на неандерталци во Источна Европа

Четири заба стари 300.000 години, кои припаѓаат на најмалку двајца неандерталци, се откриени во пештерата Велика Баланица во Сиќевачка клисура кај Ниш, соопшти Филозофскиот факултет во Белград.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more