astrazeneca

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Поради тоа што британско-шведската компанија не го испрати договореното количество вакцини во земјите од ЕУ, Европската комисија планира правдата да ја бара на суд.
Read more

Граѓаните кои сакаат да примат втора доза AstraZeneca, ќе може тоа да го сторат во Србија

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината AstraZeneca, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија.
Read more

ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

На прес-конференцијата на Европската агенција за лекови попладнево за можната поврзаност експертите навлегоа во деталите на случаите на згрутчување на крвта по примање на вакцините кои користат аденовирус, јави дописничката на МИА од Брисе
Read more

Данска ја прекинува употребата на вакцината на AstraZeneca

Данска целосно ја прекинува употребата на вакцината против COVID-19 на AstraZeneca, јави денеска локалната TV 2, повикувајќи се на неименувани извори.
Read more

AstraZeneca ќе ја примаат само лица над 60 години

Националната техничка работна група за COVID-19 вакцинација при Министерството за здравство соопшти дека ги следи сите информации во однос на ефикасноста и безбедноста на сите вакцини, вклучително и на вакцината на AstraZeneca.
Read more

Поради контроверзиите AstraZeneca ја преименува вакцината во Vaxzevria

Не постои повеќе вакцина AstraZeneca. Поради лошото реноме кои ѝ се залепи на вакцината од британско-шведскиот производител, отсега таа е ребрендирана и се вика Vaxzevria.
Read more

Во Берлин прекината употребата на вакцината AstraZeneca за лицата на возраст под 60 години

Read more

Целта е вакцината да дојде до сите луѓе, порача дипломатскиот кор

Дипломатскиот кор во земјава, којшто беше присутен при пристигнувањето на првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс механизмот на Меѓународниот аеродром во Скопје, порача дека нивна цел е вакцината да дојде до сите луѓе, бидејќи, посочија, н
Read more

Закана од Оксфорд: AstraZeneca поради критиките од ЕУ може да ја зголеми цената на вакцините

Ако може да се суди според зборовите на еден од водечките научници од тимот што ја произведе вакцината на AstraZeneca, поради критиките што доаѓаат од ЕУ, цената на таа вакцина може да се зголеми, пишува Индекс.хр.
Read more

В недела пристигнуваат првите 24.000 вакцини на AstraZeneca преку КОВАКС

На 28 март во државава ќе пристигне првата пратка од 24.000 вакцини на AstraZeneca преку КОВАКС системот, со што, како што најавија властите, треба да почне вакцинацијата на населението.
Read more

AstraZeneca: Најдените 29 милиони вакцини се за ЕУ ​​и сиромашните земји

Лондон, 24 март 2021 (МИА) – Компанијата AstraZeneca денеска соопшти дека 29 милиони дози вакцини од фабриката во Италија се наменети за Европската Унија и за донации за посиромашните земји преку програмата Ковакс
Read more

AstraZeneca скрила 30 милиони дози вакцини во Италија

Италијанските власти, во рамките на истрага што ја покрена Европската комисија, во италијанската фабрика Catalent Anagni открија огромна количина дози на вакцината AstraZeneca, информира весникот La Stampa додавајќи дека вакцините биле под
Read more
реклама