астрономија

play_arrow

Изложба на астрофотографија по повод 25 години од Скопското астрономско друштво

Скопското астрономско друштво организира изложба на астрофотографија по повод 25 години од Скопското астрономско друштво.
Read more

Ново важно откритие за црните дупки: Ова чудовиште навистина се врти!

Астрономите за прв пат фатија директен доказ за црна дупка која се врти.
Read more

Нè очекува спектакл на небото кој нема да се повтори уште 14 години

На вљубениците во астрономијата им претстои вистински спектакл на небото за неколку дена - две Супермесечини кои ќе кулминираат со ретка Сина Месечина.
Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Милениуми пред човекот да стапне на Месечината, таа била предмет на обожавање и проучување од страна на различни народи.
Read more

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Сè умира на крајот, дури и најсветлите ѕвезди. Всушност, најсјајните ѕвезди и најкратко живеат. За само неколку милиони години, тие го трошат целиот водород и потоа експлодираат како брилијантни супернови.
Read more

Величествена глетка: Јупитер и Сатурн најблиску еден до друг

Ноќното небо синоќа беше сцена на која се одигра средба што се немаше случено речиси 400 години.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more