атлетика

play_arrow

Цегај го урна светскиот рекорд на 5.000 метри

Атлетичарката од Етиопија, Гудаф Цегај, во Јуџин на завршниот митинг во Дијамнтската лига постави нов светски рекорд на 5.000 метри.
Read more
play_arrow

Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис испиша нова страница во историјата на скок со стап на финалето на Дијамантската лига во Јуџин, Орегон.
Read more
play_arrow

На повидок револуција во атлетиката, причина е скокот на Супермен од Јамајка

Натпреварувањето во скок во далечина никогаш повеќе нема да биде исто ако се суди според актуелните најави кои доаѓаат од светот на светската атлетика.
Read more

Ингебригтсен урна рекорд стар 24 години

Норвешкиот атлетичар Јакоб Ингебригтсен на митингот на Дијамантската лига во Брисел го собори светскиот рекорд во трката на 2.000 метри.
Read more
play_arrow

Светската титула во маратон патува во Уганда

Виктор Киплангат од Уганда е освојувач на златниот медал во маратон на Светското првенство во Будимпешта, стигнувајќи до доминантна победа на улиците на унгарската престолнина.
Read more
play_arrow

Како на филм: Хавајка на последните две СП беше последна, сега се позлати

Синоќа во Будимпешта го видовме едно од најголемите изненадувања во атлетиката во последните десет години, кога малку познатата фрлачка на диск Лаулауга Таусага сензационално стана светска шампионка.
Read more
play_arrow

Ше'Кари Ричардсон најбрза на 100 метри, ги победи Јамајканките

Американската спринтерка Ше'Кари Ричардсон е новата светска шампионка на 100 метри.
Read more
play_arrow

Спектакуларно финале на 100 метри: Лајлс нов светски шампион, тројца со исто време

Американскиот атлетичар Ноа Лајлс (26) стана нов светски шампион на 100 метри трчајќи го најдоброто време во сезоната и личен рекорд од 9,83 секунди на Светското првенство во Будимпешта.
Read more
play_arrow

Дали е ова најбавниот спринт во историјата на атлетиката?

Неверојатна приказна ни доаѓа од Светските универзитетски игри во Кина каде вниманието на светските медиуми го привлече анонимна сомалиска спринтерка.
Read more

Европскиот суд пресуди во корист на атлетичарката Кастер Семења

Европскиот суд за човекови права во вторникот пресуди во корист на 32-годишната атлетичарка Кастер Семења, велејќи дека швајцарските судови треба да ѝ дадат нова шанса да се бори против барањата спортистките со в
Read more
play_arrow

Полски гаф: Италија победи во атлетика и им пуштија песна против Јуве

Атлетската репрезентација ан Италија стана европски шампион на првенството што се одржува во Полска, но домаќините за време на славјето ја промашија песната со која сакаа да ѝ оддадат почит на Италија.
Read more

Андреас Трајковски победи во скок во далечина на Европското екипно првенство – III дивизија

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски го освои првото место во скок во далечина на Европското екипно првенство (трета дивизија) кое се одржува во Силесија, Полска.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more