атлетика

Доаѓа револуција во атлетиката: Скокот во далечина никогаш повеќе нема да биде ист

Светската атлетска федерација (World Athletics, поранешна ИААФ) има намера да воведе вистинска револуционерна промена во дисциплината скок во далечина.
Read more
play_arrow

Трајковски постави државен рекорд во скок во далечина

Андреас Трајковски постави нов државен рекорд во скок во далечина. Во Истанбул, на 28. Балканско првенство во атлетика во сала Трајковски со скокот од 7,79 метри го освои сребрениот медал.
Read more

Тола постави нов рекорд на маратонот во Њујорк

Атлетичарот од Етиопија, Тамират Тола, победи на маратонот во Њујорк.
Read more
play_arrow

Цегај го урна светскиот рекорд на 5.000 метри

Атлетичарката од Етиопија, Гудаф Цегај, во Јуџин на завршниот митинг во Дијамнтската лига постави нов светски рекорд на 5.000 метри.
Read more
play_arrow

Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис испиша нова страница во историјата на скок со стап на финалето на Дијамантската лига во Јуџин, Орегон.
Read more
play_arrow

На повидок револуција во атлетиката, причина е скокот на Супермен од Јамајка

Натпреварувањето во скок во далечина никогаш повеќе нема да биде исто ако се суди според актуелните најави кои доаѓаат од светот на светската атлетика.
Read more

Ингебригтсен урна рекорд стар 24 години

Норвешкиот атлетичар Јакоб Ингебригтсен на митингот на Дијамантската лига во Брисел го собори светскиот рекорд во трката на 2.000 метри.
Read more
play_arrow

Светската титула во маратон патува во Уганда

Виктор Киплангат од Уганда е освојувач на златниот медал во маратон на Светското првенство во Будимпешта, стигнувајќи до доминантна победа на улиците на унгарската престолнина.
Read more
play_arrow

Како на филм: Хавајка на последните две СП беше последна, сега се позлати

Синоќа во Будимпешта го видовме едно од најголемите изненадувања во атлетиката во последните десет години, кога малку познатата фрлачка на диск Лаулауга Таусага сензационално стана светска шампионка.
Read more
play_arrow

Ше'Кари Ричардсон најбрза на 100 метри, ги победи Јамајканките

Американската спринтерка Ше'Кари Ричардсон е новата светска шампионка на 100 метри.
Read more
play_arrow

Спектакуларно финале на 100 метри: Лајлс нов светски шампион, тројца со исто време

Американскиот атлетичар Ноа Лајлс (26) стана нов светски шампион на 100 метри трчајќи го најдоброто време во сезоната и личен рекорд од 9,83 секунди на Светското првенство во Будимпешта.
Read more
play_arrow

Дали е ова најбавниот спринт во историјата на атлетиката?

Неверојатна приказна ни доаѓа од Светските универзитетски игри во Кина каде вниманието на светските медиуми го привлече анонимна сомалиска спринтерка.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more