аукција

Судот ја забрани продажбата на контроверзната Златна топка на Марадона

Апелациониот суд во Версај одлучи да ја прекине аукцијата на украдената Златна топка која во 1986 година ја освои легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона.
Read more
filter

Некогашното Lamborghini Diablo VT на Трамп достигна цена од 1,1 милион долари

Read more
filter

Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра

Рекордот за најскапо шише виски во светот е соборен откако шише Macallan од 1926 година беше продадено за неверојатни 2,5 милиони евра на аукција на Sotheby's аукциската куќа во Лондон.
Read more

Редок диносаурус се продава на аукција во Париз, цената се очекува да надмине милион евра

Речиси комплетен скелет од диносаурус ќе се најде на аукција во Париз следниот месец. Камптосаурусот стар 150 милиони години бил откриен во 90-тите во американската држава Вајоминг.
Read more
play_arrow

Џемперот со овци на принцезата Дијана се продаде за над милион долари

Црвениот џемпер со низа бели и една црна овца е продаден за неверојатни 1.143.000 долари.
Read more
filter

X продава сувенири од ерата на Twitter

Компанијата Х, порано позната како Twitter, продава некои „сувенири“ од својот минат живот.
Read more
play_arrow

За 100.000 долари се продаде микрофонот со кој Карди Би гаѓаше обожавател

Две недели откако раперката Карди Би стана стигна на насловните страници поради тоа што фрли микрофон кон обожавател, истиот тој микрофон се продаден за речиси 100.000 долари на eBay.
Read more

Кацигата на Леклер од Монако се продаде за рекордни 306.000 евра

Заштитната кацига која ја носеше возачот на Ферари, Шарл Леклер, на неговата домашна трка во Монако се продаде за рекордни 306.000 евра во добротворна акција за собирање средства за жртвите од поплавата во областа Емилија-Ромања во Италија
Read more
filter

Меч на индиски владетел се продаде за над 17 милиони долари

Мечот на Типу Султан, крал од XVIII век познат по улогата на командант во војните во Јужна Индија, е продаден на аукција одржана во Лондон за 17,4 милиони долари.
Read more
play_arrow

Расипана гитара скршена од Курт Кобејн се продаде за 600.000 долари

Една од гитарите што починатиот фронтмен на „Nirvana“, Курт Кобејн, ја искрши на сцена се продаде на аукција за речиси 600.000 долари.
Read more

Хебрејска Библија стара 1.100 години се продаде за 38 милиони долари

Хебрејската Библија стара 1.100 години, еден од најстарите преживеани библиски ракописи во светот, беше продадена во средата во Њујорк за 38 милиони долари.
Read more
play_arrow

Топката од полуфиналето Аргентина - Англија на СП 1986 продадена на аукција за 2 милиона фунти

Топката со која Диего Марадона ги постигна веројатно двата најпознати голови во фудбалската историја во полуфиналето меѓу Аргентина и Англија на Светското првенство 1986 во Мексико синоќа се продаде на аукција во Лондон за два милиона фунт
Read more
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more