авиоиндустрија

play_arrow

Електричниот авион на Rolls-Royce го направи првиот пробен лет

Целосно електричниот авион на компанијата Rolls-Royce го изведе својот прв пробен лет.
Read more

Авиокомпании ја повикаа ЕУ да користи еколошко гориво за сите летови

Неколку нискобуџетни авиокомпании побараа од Европската комисија да ги разгледа плановите според кои еколошко гориво ќе се користи на сите летови.
Read more
play_arrow

Како изгледа авиогробје?

Ова е еден краток поглед во последното почивалиште на авиони и хеликоптери кое веќе не се употребуваат.
Read more
filter

Десет најопасни аеродроми во светот

Овие аеродроми се исклучително опасни - авионите треба да прелетуваат ниско над населени места или пак патеките едноставно завршуваат со огромни бездни. 
Read more

Бочварски и Баздникин разговараа за гасификацијата во државава и директно авионско поврзување со Русија

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Северна Македонија, Сергеј Баздникин, со кого разговараше за повеќе тековни капитални проекти во државава, со посебен акцент за га
Read more
play_arrow

Безбедносни мерки при лет кои авиокомпаниите не ни ги кажуваат

Пред секое полетување стјуардесите набрзина ни покажуваат безбедносни мерки за „не дај Боже“. Но, тоа воопшто не е сѐ што би требало да знаеме за безбеден лет.
Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Воздушниот сообраќај во Европа годинава, поради пандемијата со COVID-19, ќе биде многу потешко погоден отколку што првично се очекуваше, соопшти денеска „Еуроконтрол“.
Read more
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more