авиони

Непријатности при летање: Зошто сте подуени додека патувате со авион?

Доколку сте решиле да патувате со авион, можно е да почувствувате некои симптоми како болки во стомакот, надуеност и запек. Многумина тоа ќе му го припишат на стравот од летање, но тоа може секому да се случи секого.
Read more
play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Иако може да претпоставите дека не постојат специфични кодови за облекување за патување со авион, освен општите кодекси на облекување на општеството во целина, всушност има некои алишта што можеби има добра причина зошто е подобро да ги из
Read more

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Ако подобро ја погледнете патничката кабина на авионот, можеби сте забележале дека на одредени места има нацртани триаголници. Дали сте се запрашале што тие значат?
Read more
play_arrow

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Ако сакате да знаете како функционира нешто во авион, прашајте стјуардеса. Тие доволно долго летаат за да ги знаат сите трикови и совети кои го олеснуваат ова искуство.
Read more

Стјуардеса ги откри најдобрите места за деца и зошто родителите со бебе не треба да летаат ноќе

Планирањето на одмор со мали деца може да биде многу предизвикувачко, особено ако планирате да патувате со авион. Сепак, времето од денот и седиштата што ги резервирате може да направат голема разлика.
Read more
filter

13 април 1928, прв непрекинат лет од Европа до Америка

Германскиот пилот Херман Кел, ирскиот авијатичар Џејмс Фицморис и баронот Еренфрид Гинтер Фрајхер фон Хинефелд, кој ја финансирал експедицијата, успешно го завршиле првиот трансатлантски лет со авион без попатно застанување.
Read more
filter

Поголем е од Boeing 747-8: WindRunner станува најголемиот авион во светот

Компанијата Radia развива наменски авион WindRunner, кој ќе ја преземе титулата најголем во светот.
Read more

Како функционира тоалет и Wi-Fi во авион на 12.000 метри: Зад тоа стои неверојатната наука

Како да се поврзете на интернет додека летате со брзина поголема од 800 километри на час? Како се подготвуваат топли пијалаци на голема надморска височина?
Read more

Тајни знаци што укажуваат дека нешто не е во ред за време на летот

Природно е да се плашите од летање, особено кога чувствувате турбуленции. Сепак, турбуленциите не се проблем, па затоа е добро да знаете некои тајни знаци што укажуваат дека има некој проблем додека летате.
Read more
play_arrow

Паралакса или авионот стоеше на небото?

Тиктокерката по име Kadeshia сподели видео што го снимила додека возела автомобил на Флорида. На снимката се гледа авион кој изгледа како да стои на небото.
Read more
filter

2 ноември 1947, успешно полетал најголемиот летечки брод

Hughes H-4 Hercules (попознат како Spruce Goose) е прототип на стратешки летечки брод за воздушен транспорт дизајниран и изграден од компанијата Hughes Aircraft.
Read more
filter

Поглед во екстра луксузниот Airbus А350-1000 на Japan Airlines

Japan Airlines (JAL) официјално ја претстави внатрешноста на својот нов авион Airbus А350-1000, кој може да прими 239 патници.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more