авионска несреќа

play_arrow

Се судрија два авиона на аеромитинг во Португалија

Најмалку едно лице загина во несреќата што се случи синоќа на аеромитинг во Португалија, кога се судрија два авиона. Според Управата за цивилна заштита, констатирана е смрт на едно лице, а најмалку едно е повредено.
Read more
play_arrow

Чад и пламен од моторот на авионот: Навреме откажан летот Чикаго-Сиетл

Екипажот на Airbus A320 на United Airlines мораше да се откаже од полетувањето откако регистрираше пожар во еден од моторите на авионот.
Read more

Лет на Emirates удрил во јато фламинга, усмртил околу 40

Мумбај, главниот град на Махарастра во Западна Индија, е познат по тоа што има голема популација на розовите птици.
Read more
play_arrow
filter

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Турбуленциите не се невообичаени за време на летовите, но сериозни инциденти како овој се ретки.
Read more

Силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур: Еден загинат, над 30 повредени

Едно лице загина во авион од Лондон за Сингапур поради силни турбуленции, а повеќе од 30 лица се повредени, јавува BBC.
Read more
play_arrow

Се запали Boeing 737 полн со патници

Четири лица се тешко повредени, а 11 се полесно повредени денеска откако патнички авион на Air Senegal излета од пистата при полетување на меѓународниот аеродром кај Дакар.
Read more
play_arrow

Авион на Boeing без предни тркала безбедно слета во Истанбул

Товарен Boeing 763 принудно слета на аеродромот во Истанбул, по дефект на опремата за слетување, јавија државните медиуми.
Read more
27 март 1977, најголемата авионска несреќа во историјата
filter

27 март 1977, се случила најголемата авионска несреќа во историјата

На денешен ден во 1977 година, два авиона Boeing 747 удриле еден во друг на аеродромот во Тенерифе при што загинале вкупно 582 патника и сите членови на екипажите.
Read more

Се урна грчки борбен авион, пилотот преживеа

Грчкиот борбен авион F-16 block 52 денеска се урна во близина на островот Псатура во централниот дел на Егејското Море, а пилотот е спасен – објави атинската ΣΚΑΪ.
Read more
play_arrow

Авион на United Airlines полн со патници полетал, па му паднало тркало

Boeing 777 на компанијата United Airlines, кој летал за Токио, бил пренасочен кон Лос Анџелес бидејќи му паднало тркало.
Read more

Судир на два авиона во воздух во Кенија

Два авионa денеска се судрија во воздух над Најроби, главниот град на Кенија, при што помалиот авион падна во национален парк, a загинаа две лица во него, соопшти полицијата.
Read more
filter

5 март 1993, првата авионска несреќа во Македонија

Летот 301 на Palair Macedonian Airlines со крајна дестинација Цирих се урнал веднаш по полетувањето од скопскиот аеродром.
Read more
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more