Австралија

Австралија од догодина безбедноста на автомобилите ќе ја проверува и под вода

Секој кој имал несреќа да се најде во поплава или во автомобил кој тоне, знае какво страшно искуство е тоа, а бегството од такви ситуации не е лесно.
Read more
filter

Необичен сјај на небото ги збуни Австралијците и откри тајна фарма со канабис

Кога розев сјај го осветли вечерното небо над австралискиот град Милдура, локалните жители беа збунети. Некои мислеа дека пристигнале вонземјани, додека други се прашуваа дали тоа е апокалипсата.
Read more
play_arrow

Несудениот шанкер стана неочекуван херој на Австралија

Австралиската фудбалска репрезентација избори пласман на Светското првенство 2022 во Катар откако го совлада Перу со 5:4 во интерконтиненталниот бараж во Ал Рајан по подоброто изведување пенали.
Read more

Соларни панели кои се полнат ноќе - како функционираат?

Тим инженери од Австралија користеле технологија која вообичаено се користи во очилата за ноќно гледање за да произведат енергија на специфичен начин.
Read more

Австралија откри кинески шпионски брод: Ова е чин на агресија

Австралискиот министер за одбрана, Питер Датон, соопшти дека е откриено присуство на кинески шпионски брод, следен покрај западниот брег на Австралија и тоа го прогласи за „чин на агресија од страна на Пекинг“.
Read more
filter

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Единаесет британски бродови полни со колонисти на денешен ден пристигнале на австралискиот брег и го подигнале британското знаме во новата земја.
Read more

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Австралиските власти ги повикаа младите туристи од странство да прифатат сезонски работни места во земјоделството и угостителството за време на посета на државата за да се ублажи недостигот на работна сила поради ширењето на инфекцијата со
Read more

Бројот на новозаразени во Австралија првпат во последните пет дена под 100.000

Дневниот број на заразени со COVID-19 во Австралија денеска опадна под 100.000, прв пат во последните пет дена, а властите веруваат дека бранот од омикрон сојот се приближува до својот врв во Нов Јужен Велс, најтешко погодената земја на ко
Read more

Во Австралија измерени рекордни 50,7 Целзиусови степени

Во Австралија денеска е регистрирана рекордно висока температура, откако во градот Онслоу, на западниот брег. беа измерени 50,7 степени Целзиусови, пренесе BBC.
Read more
filter

Децении во окови: Како Абориџините биле брутално казнувани во Австралија?

Иако неформална, практиката на врзување на Абориџините за синџири била вообичаена.
Read more
play_arrow

Песочна бура проголта цел град во Австралија

Песочна бура погоди град во Квинсленд, Австралија, носејќи облак од црвена прашина која го проголта местото.
Read more
filter

Пијани папагали гинат во лет во Австралија

Црвенокрилните папагали се прејадуваат со манга богати со алкохол и потоа умираат од труење со алхокол или од несреќи во лет предизвикани од алкохолизирана состојба. Ова го објавија австралиските ветеринари.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more