автомобилска индустрија

play_arrow
filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Не прашавте, ама одговоривме - не пропуштајте серија факти за автомобилите што никогаш нема да ви бидат потребни, дури ни за квиз.
Read more

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Zhejiang Geely Holding Group продаде 730.000 возила во периодот јануари-март, со што стана првиот кинески производител кој се проби во топ 10-те најпродавани автомобилски компании во светот во овој квартал.
Read more

Франција сака четирикратно да ја зголеми продажбата на електрични автомобили

Француската автомобилска индустрија треба да ја зголеми четирикратно продажбата на електрични автомобили до 2027 година, според стратешкиот договор со владата.
Read more

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Ревизорско-консултантската компанија EY ги анализираше 16-те најголеми светски автомобилски компании и откри рекордни вредности на некои клучни бројки за 2023 година - пишува угледниот словенечки
Read more

Во каква состојба е руската автомобилска индустрија две години по почетокот на војната?

Read more

Поради големата побарувачка на кинески автомобили BYD набавува уште 7 товарни бродови

Кина е најголемиот извозник на автомобили во светот, а компанијата BYD мора да купи уште 7 товарни бродови поради зголемената побарувачка.
Read more

ЕУ договори нов стандард за емисии на штетни гасови за возилата, ограничувањата веќе не се толку строги

Земјите од Европската унија и членовите на Европскиот парламент синоќа договорија нов стандард за емисии на штетни гасови, соопшти Европскиот парламент.
Read more
filter

11 декември 1894, се одржала првата изложба на автомобили во светот

Учествувале четири произведувачи на автомобили кои пред насобраната толпа ги претставиле своите „чуда“ на тркала.
Read more
play_arrow

Зошто Кина има гробишта на електрични автомобили?

Позната е позадината на приказната за илјадници нови електрични автомобили кои буквално скапуваат по ливадите на предградијата на кинеските градови.
Read more

Кина ја турка Германија од позицијата на гигант во автомобилската индустрија

Кинескиот пазар на автомобили е најголем во светот и на него доминираат домашните брендови. И како извозник, Кина ги потиснува познатите германски автомобили.
Read more

Знаете дека новите автомобили собираат податоци за вас и начинот на кој возите?

Модерните автомобили нудат бројни системи за асистенција, но тие исто така комуницираат со производителот и го снабдуваат со многу информации.
Read more

Дали автомобилската индустрија на Европа се сели во САД?

Високите цени на енергијата и бирократијата им пречат на производителите на автомобили.
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more