бадеми

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Бадемите се богати со протеини, витамини и влакна, се смета дека треба редовно да се јадат бидејќи го намалуваат ризикот од здравствени проблеми како канцер, срцеви заболувања, дебелина и дијабетес тип 2.
Read more

Зошто е корисно секој ден да јадете бадеми?

Научници од American Heart Association во текот на истражување открија дека честото консумирање на јаткасти плодови е поврзано со помал ризик од развој на хипертензија, кардиоваскуларни болести па дури и карцином
Read more

Што се случува во организмот ако секојдневно јадете бадеми?

Бадемите важат за најпопуларни јаткасти плодови, многумина ги јадат печени или сирови, а денес сè повеќе се барани производи од бадеми како бадемово млеко, масло, путер, брашно и слично.
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more