банкарство

На Русија и Иран повеќе не им треба SWIFT

Санкционираните земји се во можност да вршат директни трансакции, објави заменик-шефот на Централната банка на Иран.
Read more

Опасен танц по жица на централните банки

Американскиот ФЕД повторно ја зголеми каматната стапка, но тука изгледа е крај. Зашто, колку тоа и да помага во битката против инфлацијата, толку е поголема опасноста повеќе банки и фирми да бидат турнати во пропаст.
Read more

Како кризата во ИТ компаниите се прелеа во банкарскиот сектор?

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот. Речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годината, со што продолжи трендот кој започна на почетокот на минатата година.
Read more

Deutsche Bank во неволја, ризикот од банкрот нагло скокна, инвеститорите во паника

Цената на акциите на Deutsche Bank, најголемата германска банка, падна за повеќе од 11 отсто во петокот, по растот на кредитните „свопови“ во четвртокот навечер.
Read more

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Федералните резерви (Фед) синоќа ги покачија каматните стапки за 0,25%, сигнализирајќи дека постои спремност за запирање на понатамошно покачување на чинењето на кредитите, а откако имаше потреси на финансиските пазари предизвикани од кола
Read more

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија

Банкарската криза што ја погоди Silicon Valley Bank (SVB) минатата недела се прошири.
Read more

Станбените кредити во февруари со годишен раст од 12,3, потрошувачките од 6,3%

Вкупните депозити на годишна основа во февруари бележат раст од 5,9 проценти, а вкупните кредити се повисоки за 7,7 проценти.
Read more

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Берзанските индекси на Волстрит пораснаа во понеделникот, бидејќи стравувањата од криза се намалија благодарение на спасувачките пакети на банките и додека инвеститорите се надеваа на забавување на темпото на зго
Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Акциите на европските банки се покажаа нестабилни во понеделник наутро, бидејќи инвеститорите и понатаму се загрижени за пошироките прашања што започнаа со колапсот на SVB во Америка.
Read more

Како UBS ја купи конкуренцијата?

UBS се согласи да ја купи конкурентската швајцарска банка Credit Suisse за три милијарди швајцарски франци во акции и да се согласи да преземе загуби до пет милијарди франци, во спојувањето направено од швајцарск
Read more

Бајден: Банкарската криза се смири

Американскиот претседател Џо Бајден, по неодамнешниот колапс на американските банки Silicon Valley и Signature Bank, изјави дека банкарската криза се смирила.
Read more

Американците ја спасуваат банката каде пари чува и Марк Закерберг

Откако две банки во Америка прогласија банкрот, најголемата група американски банки реши да ги преземе неопходните чекори за да ја спаси приватната First Republic Bank, која се најде во слична ситуација.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more