бебе

Кога е време за прв пат да се оди на прошетка со новороденчето?

Многу родители се збунети кога за прв пат треба да одат на прошетка со своето новороденче. Педијатрите откриваат дали треба да се држат до традицијата.
Read more

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Експертите сметаат дека треба да заборавиме на сите оние табели и списоци на храна со кои генерации мајки почнувале да ги хранат своите бебиња.
Read more
play_arrow

Докторка советува зошто не е добра идеја да се дупчат ушите на бебињата

Докторката Таниа Елиот неодамна на својот Instagram профил сподели зошто родителите не треба да ги дупчат ушите на своите деца додека сѐ уште се бебиња.
Read more

Што ги прави посебни бебињата родени во октомври?

Бебињата родени во октомври се многу посебни. Има неколку интересни карактеристики кои се карактеристични за овие малечки.
Read more
play_arrow

Како изгледа денес бебето тешко 7,3 килограми?

Американецот Кевин Кларк е роден во 1983 година во Њу Џерси и при раѓањето тежел нереални 7,3 килограми, а потоа влезе во историјата како најголемото бебе родено во таа американска држава и едно од најголемите родени во светот.
Read more

7 особини кои ги карактеризираат бебињата родени во февруари

Февруари е најкраткиот месец во годината, но е посебен и за бебињата, кои се слатки и креативни душички.
Read more

Во кои земји бебињата најмногу плачат?

Во првите две недели од животот бебињата плачат околу два часа дневно.
Read more

Зошто некои бебиња се раѓаат со бујна коса, додека некои се ќелави?

Веројатно сте забележале за време на вашето дружење со вашите пријатели кои се родители и нивните бебиња дека некои деца се раѓаат ќелави, а некои имаат полни глави коса. И сигурно се прашувате - па како тоа?
Read more
play_arrow

Она кога ќе ти се смачи од стек

Read more

10 убави идеи за женско име со значење светлина

Има ли подобра симболика од тоа детето да носи име што значи светлина? Но, не зборуваме за имиња како Светле, Светлана, итн.
Read more

Зошто спиењето на стомак може да биде опасно за бебињата?

Повеќето родители се запознаени со фактот дека спиењето на стомак може да биде опасно за бебето, па многу се внимателни додека ги заспиваат, ставајќи ги исклучиво на грб.
Read more
play_arrow

Како бебињата родени во текот на пандемијата реагираат на светот околу себе?

На TikTok завладеа нов тренд, мајките ги снимаат реакциите бебињата родени во текот на пандемијата, односно нивните излегувања во продавници, ресторани и трговски центри.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Избрана најубавата плажа во светот

Read more