берза

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Европските и американските берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан и пад на цената на нафтата и златото.
Read more

Светските берзи драстично паѓаат, можно е дополнително зголемување на каматите

На светските берзи цените на акциите нагло паднаа минатата недела поради растот на приносите на обврзниците и пораката на претседателот на ФЕД Џером Пауел дека централната банка може дополнително да ги зголеми каматните стапки.
Read more

Скок на светските берзи и покрај растот на каматните стапки

Иако централните банки на западните земји ги зголемуваат каматните стапки, минатата недела индексите на глобалните берзи пораснаа, што главно се должи на корекцијата на цените на акциите по тринеделниот остар пад
Read more

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Норвешкиот суверен фонд, вреден 1,15 трилиони долари, треба повеќе да се пренасочи кон инвестиции во САД и Канада, а да намалува во Европа, предложи денеска малцинската Влада на земјата.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more