бетонска џунгла

play_arrow

Крмов: Ќе го блокираме секој закон од бенефит на урбаната мафија

Пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов, најави дека неговата партија ќе го блокира секој закон кој според нив носи бенефит за урбаната мафија на сметка на граѓаните.
Read more

Бочварски: Бараме предлози како да го подобриме законот за дивоградби

Уставната можност што ја искористи претседателот да не го потпише законот за легализација на дивоградби е уште една шанса заедно да издискутираме со јавноста, пратениците, експертите...
Read more

Бочварски: Ќе постапиме веднаш кога ќе добиеме елаборат за суспензија на ДУП-от од Општина Центар

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека службите на Министерството ќе постапат веднаш доколку Општина Центар до нив достави елаборат за суспензија на спорниот ДУП за парцелите спроти „Холидеј Ин“ каде треба да се градат
Read more
play_arrow

Арсовски: Може да се гради само во согласност со Законот за градење

Владата ќе ги почитува законите и доколку не се почитуваат, таму градба нема да има, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски, запрашан каков е ставот на Владата за најавената изградба на згради во центаро
Read more
play_arrow

Излезе песна за градежното силување на Скопје

Read more

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Жителите на населбата Ново Маало во Центар собираат потписи за петиција која во понеделник ќе ја достават до сите надлежни институции.
Read more

Од Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј Ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која сѐ уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата спроти хотелот „Холидеј Ин“ ќе почне изградбата на висококатницата.
Read more

Богдановиќ: Штетите кои би настанале од суспендирање на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општината

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општина Центар, информираше денеска на седницата на Советот на Општина
Read more

Во февруари издадени за 39,5 отсто повеќе одобренија за градба

Во февруари годинава се издадени 346 одобренија за градење, што е за 39,5 отсто повеќе во однос на тој месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика.
Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Жителите на населбата Ново Маало во Центар сметаат дека со проектот кој е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј Ин“ ќе се реши проблемот на многу семејства кои, како што велат, сѐ уште живеат во супстандардни услови, како да е
Read more
filter

Граѓаните сами почнаа да ослободуваат заробени дрвја

Откако Град Скопје почна иницијатива за ослободување на дрвјата заробени со бетон, граѓани чии апели за дрвјата во нивните маала не беа слушнати, сами почнаа да ги ослободуваат.
Read more

ЈО: Отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка

Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Општина Сарај за кривични дела – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 1 и Несовесно работење во службата од член 353-в
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more