безбедност во сообраќајот

Насмеј се, ќе те сликаат за казна од 240 евра

За изрекување на паричната казна, потребно е само возачот да го држи в рака мобилниот телефон, а полицијата не треба да докажува за што го користел.
Read more

„Лежечки полицајци“ или повисоки казни за брзо возење?

Британски политичар тврди дека најдоброто решение за спречување на брзото возење е спроведување на построги и поскапи казни.
Read more

Велосипедист загина во Скопје, НаТочак со остра реакција до властите и јавноста

По веста дека уште еден велосипедист загина во сообраќајка во Скопје, од здружението НаТочак остро реагираат со барања за подобрување на безбедноста во сообраќајот.
Read more
play_arrow

Наскоро сите автомобили ќе добијат ограничувачи на брзината

Станува збор за договор меѓу Европската комисија и институциите на ЕУ од 2019 година, кој потона во заборав и може драстично да го промени светот на автомобилите и воопшто патниот транспорт.
Read more

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година

Сепак, ова нема да ги замени форензичарите, затоа што секогаш ќе биде потребен човечки фактор за читање на податоците.
Read more

Ако не сакаш да забавиш, вештачка интелигенција ќе ти го сопре возилото

Европската комисија (ЕК) размислува да воведе одредба со која се бара новите модели на возила задолжително да се продаваат со вграден информатички систем за спречување на преминување на дозволената брзина.
Read more

30 км/ч ќе се вози и во шпанските градови - кога и во Македонија?

Шпанија денеска го намали ограничувањето на брзината за управување со автомобили во градовите од 50 на 30 километри на час за да го намали бројот на смртни случаи во сообраќајни несреќи.
Read more
play_arrow
filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Полицијата на Лос Анџелес соопшти дека славниот голфер носел безбедносен појас за време на несреќата, како и дека воздушните перничиња се отвориле како што е предвидено.
Read more

Колку сте опасни за сообраќајот кога чепкате во телефонот додека возите?

Производителите на автомобили често ги рекламираат своите нови модели како технолошко-забавни центри, иако е нејасно како треба да работи тој забавен дел кога возите, а технологијата често се крие зад неколку мени
Read more

Нема веќе „негативни поени“: Што друго е сменето во новиот Закон за безбедност во сообраќајот?

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) со појаснување на најновите измени на Законот за за безбеденост на сообраќајот на патиштата (ЗБСП) кои веќе стапија во сила.
Read more

Од писта до простор за сите: Како може да изгледа булеварот „Гоце Делчев“ во Прилеп?

#НаТочак, групата ентузијасти чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, продолжува со активности за кревање на свеста и промовирање на културата на користење велосипед како превозно и рекреативно средство.
Read more

Мерка што спасува животи: 30 км/ч ќе се вози во уште еден европски град

Неколку градови во Европа веќе одлучија да воведат единствено ограничување на брзината од 30 км/ч. Од 2021 година, ваквото ограничување на брзината ќе се применува и во Брисел.
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more