безбедност во сообраќајот

Од која земја доаѓаат најдобрите возачи, а од која најлошите?

Оваа листа е субјективна бидејќи вештината на возење е тешко да се измери, но сепак има трендови, сообраќајна свест, опасности во сообраќајот...
Read more

Заблуди за безбедноста во сообраќајот и како правилно да го сместите детето во автомобил

Професорот Милан Вујаниќ од Сообраќајниот факултет во Белград за N1 вели дека возачите ја потценуваат опасноста од прекршување на сообраќајните правила, дека има многу заблуди за безбедноста на возачите, патницит
Read more

Безбедно дете – за безбедна учебна година

Децата се нашето најголемо богатство, нашата иднина. Императив на сите нас е да ја зголемиме безбедноста на децата во сообраќајот со што ќе ја заштитиме нашата иднина.
Read more
play_arrow

Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Во не толку далечна иднина, автомобилите би можело да им помогнат на возачите да избегнат казни за брзо возење.
Read more

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Најконтроверзен е таканаречениот систем ISA, или „интелигентно прилагодување на брзината“.
Read more
play_arrow

Раскрсниците се сообраќајни „црни точки“: На што треба најмногу да внимавате?

Речиси една третина од сообраќајните несреќи се случуваат на раскрсници, а од нив голем број се фатални.
Read more
play_arrow

Колку се безбедни денешните автомобили: Ваков судир пред 10 години немаше да се преживее

Колку напреднаа автомобилите во последната деценија на полето на безбедноста? Најдобро е ова да се објасни со практичен пример.
Read more
play_arrow

Дали Tesla може да лета?

Read more

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Европската велосипедска федерација завчера објави нов извештај за состојбата со националните велосипедски стратегии во европските земји, во време кога расте политичкиот интерес за возењето велосипед како одржлив и
Read more

Зошто Скопје треба да стане Зона 30?

Групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје, НА ТОЧАК, уште еднаш апелираше за намалување на дозволената брзина во градска средина, откако
Read more
play_arrow

Кои модели најмногу разочараа на тестот EuroNCAP?

Организацијата за тестирање на безбедноста на автомобилите што се продаваат на европскиот пазар – EuroNCAP, ги објави рејтинзите по тестирањето на најновата група од 11 модели.
Read more

Насмеј се, ќе те сликаат за казна од 240 евра

За изрекување на паричната казна, потребно е само возачот да го држи в рака мобилниот телефон, а полицијата не треба да докажува за што го користел.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more