библиотека

Кратка историја на најпознатата библиотека - во Александрија

По доаѓањето на власт на династијата Птоломеи во Александрија, тие одлучиле да стекнат престиж. А како тоа било можно?
Read more

Ретка книга со траги од арсен пронајдена во англиска библиотека

Ретка книга која содржи траги од смртоносниот арсен е пронајдена во библиотека во градот Лидс во централниот дел на Англија, пренесува BBC.
Read more
play_arrow

Во Дубаи отворена импресивна библиотека во форма на штанд за Куран

Во најпознатиот град во Обединетите Арапски Емирати е отворена импресивна библиотека, чија зграда е во форма на рахла, односно штанд за чување на Куранот, и чии услуги се целосно роботизирани.
Read more

„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола започна јавна кампања „Направи Selfie со твојата омилена книга“.
Read more
filter

Библиотека во Хелсинки е вистински рај за љубителите на книги

Централната библиотека во Хелсинки наречена „Ооди“ е објект вреден 98 милиони евра. Истражувањето покажало дека секој Финец позајмува повеќе од 15 книги годишно.
Read more

Утре вратите ги отвора библиотеката „Браќа Миладиновци“ во Скопје

Од 1 септември читалните во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во главниот град ќе работат од 8 до 19 часот, од понеделник до петок.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more