билки

filter

Четири билки кои секоја градина треба да ги има

Градинарството бара многу планирање, а растенијата се менуваат според годишните времиња. А ако, покрај градинарството, сакате да користите и одредени растенија како зачини, почнете да ги одгледувате овие четири лековити билки.
Read more

Самото име значи „спасување“: Зошто жалфијата е толку лековита?

Латинското име на жалфијата е Salvia officinalis и доаѓа од зборот salvare, што значи спасување или лекување. Ова растение се користело како главна состојка во мешавините за балсамирање во гробниците на фараоните.
Read more

Лековитите тајни на медитеранскиот смил

Моќта на ова растение е огромна и е многу занемарена затоа што многумина не ни знаат колку е благодет за нашето здравје.
Read more

4 лековити растенија кои веднаш можете да ги засадите на тераса

Овие четири лековити растенија лесно се одгледуваат, а ќе уживате во нив во саксии на вашата терасата или во градината.
Read more

Кои билки треба да ги чувате во спалната за да имате поквалитетен сон?

Докажано е дека некои билки влијаат добро на продуктивноста кај луѓето, а постојат и такви кои ќе ви помогнат полесно да заспиете, пишува Country Living.
Read more

Копарот го користиме како зачин, а ретко кој знае колку е лековит

Нема кој досега не слушнал или користел копар, но дали знаете колку придобивки всушност можете да добиете од него?
Read more

Науката потврди: Билката на фараоните е најздравиот зеленчук

Познато е како едно од најстарите растенија чија употреба датира од далечната историја. Многу древни народи го користеле во исхраната и во лекувањето на здравствените проблеми.
Read more

Рецепти полни здравје: Супа, салата, чај и сок од поточарка

Познато е како едно од најстарите растенија чија употреба датира од далечната историја.
Read more

Дали знаете колку е здраво глуварчето и што лекува?

Во овој период од годината за терапија може да се користат и листовите глуварче кои многу поволно делуваат на бубрезите, жолчното кесе, панкреасот, желудникот, цревата и крвта.
Read more

Чудо од растение - расте со плевелот, а лекува дури 10 болести

Се работи за многу распространето растение кое расте покрај патишта, зеадно со плевел и во песочни полиња.
Read more

5 растенија кои го зголемуваат расположението и го ослободуваат стресот

Нервозата, анксиозноста, нападите на паника, промените во расположението и депресијата се вообичаени заболувања во современото општество. Растенијата можат да бидат многу корисни со нивното благо и безбедно дејство.
Read more

Бреза: Олеснува ревматизам, болести на крвта, белите дробови, црниот дроб

Познато е лековитото дејство на облогите од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на места болни од реума и гихт, отечени и болни зглобови и водени отоци.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more