билки

Науката потврди: Билката на фараоните е најздравиот зеленчук

Познато е како едно од најстарите растенија чија употреба датира од далечната историја. Многу древни народи го користеле во исхраната и во лекувањето на здравствените проблеми.
Read more

Рецепти полни здравје: Супа, салата, чај и сок од поточарка

Познато е како едно од најстарите растенија чија употреба датира од далечната историја.
Read more

Дали знаете колку е здраво глуварчето и што лекува?

Во овој период од годината за терапија може да се користат и листовите глуварче кои многу поволно делуваат на бубрезите, жолчното кесе, панкреасот, желудникот, цревата и крвта.
Read more

Чудо од растение - расте со плевелот, а лекува дури 10 болести

Се работи за многу распространето растение кое расте покрај патишта, зеадно со плевел и во песочни полиња.
Read more

5 растенија кои го зголемуваат расположението и го ослободуваат стресот

Нервозата, анксиозноста, нападите на паника, промените во расположението и депресијата се вообичаени заболувања во современото општество. Растенијата можат да бидат многу корисни со нивното благо и безбедно дејство.
Read more

Бреза: Олеснува ревматизам, болести на крвта, белите дробови, црниот дроб

Познато е лековитото дејство на облогите од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на места болни од реума и гихт, отечени и болни зглобови и водени отоци.
Read more

Чудото од Перу: Ги регулира хормоните, го подобрува расположението

Постои едно прекрасно растение кои многумина го користат за регулирање на хормоните, расположението и општото здравје.
Read more

3 намирници кои се сметаат за најздрави во светот

Денес, кога воздухот ни е загаден, вистинска реткост е да се најде здрава храна.
Read more
filter

Пет најпознати и најинтересни месојадни растенија

Веројатно сте слушнале дека постојат необични растенија кои се хранат со инсекти, односно се растителни предатори. И да не сте слушнале, сега ќе се запознаете со најинтересните пет од овој вид.
Read more

Четири евтини билки кои ги бркаат комарците

Можете да ги посадите во саксии во вашиот дом или на тераса. Доколку ве нервираат комарци, овие мириси ќе ги нервираат нив и ќе бегаат подалеку.
Read more

Направи сам: Природно ѓубриво за цвеќе од само 3 состојки

Доаѓа пролетта, па идеално време е малку да ги освежиме билките во домот. Еве како да направите евтино природно ѓубриво за цвеќе од состојки кои веројатно веќе ги имате дома.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more