Битола

Бесплатно членство во СК на децата од социјално ранливи групи и училиштен прибор и ранче за секое прваче

Бесплатно членување во спортски клубови и бесплатно ранче со училиштен прибор за децата од ранливите групи – ова се двата амандмана од советничката група на Левица, кои беа едногласно прифатени на 42. седница на Советот на Општина Битола.<
Read more

Граната од Првата светска војна најдена во Битола

Вчера при ископ во место викано Стара касарна во Битола била пронајдена експлозивна направа.
Read more

Културна офанзива во КИЦ Битола

Во пресрет на летото се интензивираат културните активности и настани во двата објекти на ЈОУ КИЦ Битола, Офицерскиот дом и Кино „Манаки“.
Read more

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Фестивалот на отворено за љубителите на метал музиката наредниот викенд со дводневна програма ќе се одржи во Градот на конзулите.
Read more

Блесна стадионот во Битола: Пуштени рефлекторите Под Тумбе Кафе

Фудбалската федерација на Македонија ги заврши активностите од проектот за осветлување на стадионот „Под Тумбе Кафе“ и го пушти во употреба рефлекторското осветлување на фудбалската гордост во Битола.
Read more

С.О.С. фестивалот се враќа на домашната сцена

С.О.С.
Read more

Како изгледал етничкиот состав на Битола во 1905 година?

Битола во 1905 споредена во Битола во 2021 година (кога беше последниот попис).
Read more

Париски рефлексии во Офицерскиот дом во Битола

Во градот на конзулите, со поддршка на Францускиот културен центар во Скопје, француската амбасада, Француската алијанса, почесниот конзул на Франција во Битола, е во тек изложбата „Париски рефлексии“, во организација на Националната галер
Read more
play_arrow

Сонот не познава граници - првите глувонеми претприемачи во земјава во новата епизода на ТВ Такси 28

Хероите кои прават тектонски промени секогаш се издвојуваат од толпата.
Read more

Во Битола се отвора светски ликовен настан – Прво меѓународно биенале на минијатурни графики и цртежи

Вечерва со почеток во 19:00 часот во Свечената сала на Офицерски дом – КИЦ Битола, се отвора Првото меѓународно биенале на минијатурни графики и цртежи – Битола 2023.
Read more

65-та јубилејна ноќна атлетска трка во Битола

Околу 800 вљубеници во трчањето учествуваа на ноќната атлетска трка по Широк Сокак синоќа во Битола, а не ги спречи ни големото невреме што го зафати градот.
Read more
filter

4 ноември 1944, ослободувањето на Битола

На денешен ден во 1944 година борците од 49-тата дивизија на НОВ и ПО победоносно марширале низ Битола откако го ослободиле градот од преостанатата германска војска.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more