Босна и Херцеговина

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека во Босна и Херцеговина постои криза која трае веќе 26 години, во која правата им беа дадени на Србите, а потоа одземени во корист на муслиманите, како и дека Босна и Херцеговина
Read more

Данска и Холандија ставија рампа на почетокот на преговори на Босна и Херцеговина со ЕУ

Новинарката на магазинот Politico, Барбара Моенс, објави дека двете европски земји не се задоволни од препораката дадена од Европската комисија за Босна и Херцеговина во контекст на отворањето на преговорите и дека може да побараат дополни
Read more

Двајца Украинци харале низ БиХ: Од банкомати украле 1,3 милиони евра

Двајца украински државјани се осудени на 6 години и 10 месеци затвор во Босна и Херцеговина за серија компјутерски измами при кои успеале да украдат 1,3 милиони евра од банкомати низ земјата.
Read more

Сепак ќе може да се патува во Босна и Херцеговина со личните карти со старото име

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ, а во врска со одобрувањето на Босна и Херцеговина за патување на македонск
Read more

Додик објави во кој случај ќе ја отцепи Република Српска

Лидерот на Република Српска, Милорад Додик, најави дека ентитетот ќе се отцепи од Босна и Херцеговина во случај ако високиот меѓународен претставник Кристиан Шмит наметне измени во Изборниот закон и најави средба со водечките бошњачки и хр
Read more

Додик: Република Српска може да се отцепи за неколку недели

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, изјави дека има пријатели во светот кои ќе спречат меѓународна воена интервенција во случај Република Српска да прогласи отцепување од Босна и Херцеговина.
Read more
play_arrow

Фудбалер за малку не доби проектил во глава во Мостар

Мостарското дерби помеѓу Вележ и Зрињски  понуди сѐ што може едно градско дерби, но имаше и помалку пријатни сцени, меѓу кои неколку прекини и ситуација кога испукан огномет влета на теренот и за малку ќе удреше играч на Зрињски.<
Read more

УЕФА изрече жестока казна за Фудбалскиот сојуз на БиХ

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска унија (УЕФА) го казни Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина поради однесувањето на навивачите на натпреварите против Лихтенштајн и Португалија во квалификациите за ЕУРО 2024.
Read more
play_arrow

Џеко за петардата од Португалија: Како почна, на крајот и добро поминавме

Репрезентација на Босна и Херцеговина синоќа претрпе тежок и убедлив пораз од Португалија, која сосема заслужено победи со 5:0. Срамот можеше да биде многу поголем бидејќи тој резултат беше активен по само 45 минути.
Read more
play_arrow

Мечка нападна чувар пред влез во Босна

Во босанскиот град Бугојно безбедносна камера сними како мечка напаѓа чувар, кој пак успешно се одбрани.
Read more

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Read more

Бања Лука утрово ја потресе земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди градот Бања Лука во Босна и Херцеговина.
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more