Брегзит

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската Унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во анализа на консултантската фирма New Financial.
Read more

ЕУ размислува за забрана на извоз на вакцини во Британија

Европската Унија би можела во следните денови да го блокира извозот на милиони дози вакцини против коронавирусот во Обединетото Кралство, што ќе претставува одговор од Брисел на големиот недостиг од резерви на вакцини во државите членки, п
Read more
filter

Проблематиката на Британските Острови

Еднаш засекогаш да ја разрешиме вечната дилема - што е Велика Британија, што Обединето Кралство, а што Англија.
Read more
play_arrow

Конечно: Постигнат трговски договор за Брегзит

Велика Британија и Европската Унија постигнаа трговски договор само една недела пред крајот на преодниот рок за Брегзит и повеќе од четири години откако Британците гласаа за напуштање на Унијата, објави BBC.
Read more

Проблемите во риболовот во последен момент го одложија договорот меѓу Лондон и ЕУ

Проблемот со риболовот го одложи во последен момент трговскиот договор меѓу Обединетото Кралство и Европската Унија, но објавувањето се очекува да следи подоцна во текот на денот, изјави денеска ирскиот министер за надворешни работи Сајмон
Read more

Европратениците предлагаат продолжување на преодниот период по Брегзит

Високопозиционирани претставници на Европскиот парламент го повикаа Обединетото Кралство да прифати продолжување на рокот на важење на привремениот договор со ЕУ за трговските прашања.
Read more

Обновениот Биг Бен ќе се огласи за Нова година и Брегзит

Биг Бен, како што популарно го нарекуваат големото ѕвоно во кулата на Елизабета во британскиот Парламент, кое во моментов се реновира, ќе се огласи по повод Новата година, кога ќе го означи излегувањето на Обединетото Кралство од Европскат
Read more

Неуспешни итните разговори на ЕУ и Обединетото Кралство во Лондон

Европската Унија побара од Обединетото Кралство да се откаже од предлог-законот за поништување на резултатите од четиригодишните разговори за Брегзит, но британската Влада на премиерот Борис Џонсон не го прифати тоа барање.
Read more

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит

Откако Британците гласаа со минимално мнозинство нивната држава да ја напушти Европската унија, многу граѓани на Обединетото Кралство му свртија грб на Островот, се населуваат во континентална Европа и земаат државјанството на различни зем
Read more

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Преговорите за идниот однос меѓу Европската Унија и Велика Британија се во ќорсокак и постои реална опасност тие да не успеат, објави Deutsche Welle.
Read more
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more