Бугарија

Бугарски пензиониран инженер е хит со иновативната тераса

Пензиониран инженер од Бугарија го воодушеви интернетот со инсталациите на својата тераса. „Ова е следното ниво на бугарската словенска наука“, гласи описот на оваа фотографија која за само неколку часа им се допадна на илјадници луѓе.
Read more

Радев во Косово: Имате 15.000 граѓани со бугарска самосвест, да бидат признаени како независна заедница

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера со претседателката на Косово, Вјоса Османи, разговараше за европската перспектива на Приштина, за стабилноста во Југоисточна Европа и за можностите за продлабочување на односите меѓу Бугарија и Косо
Read more

Бугарскиот парламент ги намали овластувањата на прорускиот претседател

Бугарскиот парламент синоќа ги усвои уставните амандмани со кои се ограничуваат овластувањата на прорускиот претседател Румен Радев.
Read more

Бугарија ја укинува таксата на руски гас во замена за влез во шенген зоната

Отпаѓа таксата за транзит на рускиот гас низ Бугарија, која Софија ја воведе на 13 октомври годинава и која пред почетокот на грејната сезона предизвика загриженост од зголемување на цените, а реагираа Македонија, Србија и Унгарија.
Read more

Бугарија ќе ѝ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи на Украина да ѝ донира ракети С-300 од советската ера, откако претходно го одобри испраќањето оклопни возила, потврдувајќи ја промената во политиката за помош на Киев.
Read more

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство, коишто подразбираат и јавно да бидат објавени сите лица кои во изминатите 22 години се стекнале
Read more

Силен земјотрес во Бугарија

Земјотрес од 4,9 степени го погоди Пловдив, соседна Бугарија. Потресот се случил околу 14:30 часот по македонско време и траел околу 15 секунди. Бил регистриран на длабочина од 2 километра, јавуваат бугарските медиуми.
Read more
play_arrow

Губење титула на бугарски начин

Лудогорец многу веројатно повторно ќе биде шампион на соседна Бугарија.
Read more

Петти избори за две години и повторно без јасен победник: Дали Бугарија оди кон нов ќорсокак?

Граѓаните на Бугарија вчера излегоа на петтите парламентарни избори за само две години, кои беа организирани откако партиите и во последниот постизборен период не постигнаа договор за формирање стабилна владејачк
Read more

102 дојави за подметнати бомби во училишта во Бугарија

Во моментов има 102 пријави за експлозивни направи во училишта во регионите Плевен, Сливен, Варна, Бургас и Софија, а мејловите се речиси идентични. Нема реална опасност.
Read more

Само 169 Бугари од Македонија пријавени да гласаат на изборите во Бугарија на 2 април

Само 169 лица од Северна Македонија се пријавиле да гласаат на парламентраните избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април, објави бугарското Министерство за надворешни работи.
Read more

Бугарија е пред банкрот

Бугарското Министерство за финансии соопшти дека земјата се соочува со банкрот и дека постои сериозен ризик за стабилност на фиксниот курс на бугарскиот лев во однос на еврото.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more