царина

filter

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Read more

Почна примената на зелените царински декларации, царинењето завршува за еден час

Царинењето веќе се врши во целосна бесхартиена околина, и притоа завршува автоматски за еден час, со т.н. зелена царинска декларација, соопшти директорката на Царинската управа, Славица Кутиров.
Read more

Царината во 2021 наплатила 103,47 милијарди денари

Царинската управа ја завршила 2021 година со вкупно наплатени приходи во износ од 103,47 милијарди денари или 1,68 милијарди евра по основ на царински давачки, ДДВ, акцизи и други надоместоци при увоз и внатрешен промет.
Read more

Намалувањето на царините може да ги зголеми инвестициите до 25%

Скопје, 18 март 2021 (МИА) – Намалување на царините за репроматеријали, обезбедување долгорочни поволни кредити и развој на економската дипломатија, е дел од поддршката што треба да им се овозможи на извозно ориен
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more