цени на нафта

Паѓаат цените на нафтата

Цените на нафтата денеска паднаа под 80 долари на меѓународните пазари, бидејќи трговците беа загрижени од колапсот на американската Silicon Valley Bank (SVB), која крена прашина на берзите и ги поттикна стравува
Read more

Цените на нафтата стабилни, залихите растат поради слабата побарувачка

Цените на нафтата на глобалните пазари останаа речиси непроменети минатата недела бидејќи се поддржани од најавата на Русија за намалување на извозот, додека, од друга страна, се притиснати од забавувањето на све
Read more

Цените на нафтата паднаа по две недели раст

На светските берзи цените на нафтата паднаа минатата недела по две недели раст, бидејќи растот на западните економии забавува, што може да ја ослаби побарувачката за нафта, а, од друга страна, тоа треба да биде п
Read more

Цените на нафтата паѓаат трета недела по ред

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, трета по ред, бидејќи забавувањето на растот на глобалната економија и рестриктивните мерки во Кина против COVID-19 ќе ја ослабат побарувачката за ен
Read more

Цените на нафтата над 96 долари, ОПЕК и сојузниците го намалуваат производството

Цените на нафтата денеска „скокнаа“ на меѓународните пазари над 96 долари откако водечките производители одлучија благо да го намалат производството во октомври, а рускиот Газпром ја одложи испораката на гас за Европа преку Северен поток 1
Read more

Растат цените на нафтата

Цените на нафтата вчера повторно пораснаа на меѓународните пазари, приближувајќи се до нивото од 109 долари, поддржани од падот на залихите во САД и загриженоста за намалените испораки од Русија и Либија.
Read more

Пад на цените на нафтата

Цените на нафтата на меѓународните берзи денеска забележаа пад откако Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали прогнозата за растот на светската економија и предупредувањето дека инфлацијата претставува „непосредна закана“ по многу зем
Read more

Цените на нафтата паднаа втор ден по ред

Цените на нафтата утрово дополнително паднаа, додека пред една недела беа над 130 долари за барел.
Read more

Растат цените на нафтата – барелот денеска над 92 долара

Цените на нафтата денеска се зголемија на над 92 долара откако Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) соопшти дека пазарот на нафта е недоволно снабден, што ја засени загриженоста за инфлацијата и можноста за обновување на иранскиот из
Read more

Нафтата поскапува седма недела по ред

Цената на барел нафта на лондонскиот пазар порасна минатата недела, седми пат по ред, достигнувајќи ново ниво за три години, бидејќи се очекува побарувачката да продолжи да зајакнува, додека понудата е ограничена.
Read more

Ширењето на делта сојот ги турка цените на нафтата

Цените на нафтата на светските берзи нагло паднаа минатата недела, по двонеделен раст, поради ширењето на делта варијантата на коронавирусот, што веќе резултираше со обновување на ограничувањата за патување во Ази
Read more

Што ќе се случува со цените на нафтата летово?

Цените на нафтата може летово привремено да скокнат на 80 долари за барел или повеќе, бидејќи побарувачката закрепнува многу брзо, се согласуваат берзанските аналитичари.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more