чај

Што се случува со телото ако секој ден пиеме чај?

Чајот е еден од најомилените пијалаци на планетата. Некои го пијат со појадок, некои за да се релаксираат пред спиење.
Read more

Зошто сѐ повеќе луѓе кафето го менуваат со мача лате?

Мача лате е неодолива комбинација од мача прав, посебен вид на зелен чај чии листови се мелат до фина конзистенција, и растително млеко за вкусен кремаст пијалак.
Read more

Со помош на еден напиток ќе го забрзате метаболизмот и ќе намалите килограми

Кога станува збор за губењето килограми, најважно е да сте во калориски дефицит, а потоа физичката активност е дефинитивно следниот чекор.
Read more
play_arrow

Трик за чистење тоалет со кесички чај

Можеби звучи невозможно, но искористените кесички чај навистина можат да помогнат да се отстранат досадните бигор и дамки од тоалетната школка.
Read more

Кои се придобивките доколку редовно консумирате чај?

Чајот е еден од најпопуларните пијалоци во светот, a луѓето го пијат наутро за да се расонат, пред спиење за да се смират или во текот на попладневните часови за да се релаксираат. 
Read more

Чај од кромид, најдобар лек за упорна кашлица

Студеното време носи вируси кои влијаат на намалениот имунитет, предизвикувајќи болки во градите и упорна кашлица.
Read more

Зошто чајот од оригано се смета за најздравиот чај во светот?

Без обѕир дали се користи свежо или сушено, ориганото е популарен лековит зачин кој како чај се користи илјадници години. Затоа што е антиоксидантен, антитуморски лек, ориганото помага при лечењето на разни болести.
Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Есента е период кога уживаме во топли и ароматични напитоци и различни чаеви. Но, иако мислиме дека не постои некоја филозофија околу подготовката и пиењето чај, сепак реалноста е малку поинаква.
Read more

Каков чај пијат најдолговечните луѓе во светот?

Според експертот за долговечност Ден Батнер, постои чај од билки што го пијат најдолговечните народи во светот.
Read more

Самото име значи „спасување“: Зошто жалфијата е толку лековита?

Латинското име на жалфијата е Salvia officinalis и доаѓа од зборот salvare, што значи спасување или лекување. Ова растение се користело како главна состојка во мешавините за балсамирање во гробниците на фараоните.
Read more

Два секојдневни пијалаци кои ги сакаат и цвеќињата

Ако сте склони да испиете половина шолја кафе, а остатокот да го фрлите, размислете уште еднаш, бидејќи експертите откриле дека е одличен за растенијата, исто како и друг пијалак.
Read more

Зошто топлите чаеви разладуваат поефикасно од сладолед?

Во периодот на високи температури веројатно сте во искушение да посегнете по ладен пијалок, но дали сте размислувале за чај?
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more