часовник

Како човештвото станало роб на часовниците: Концептот за време не бил секогаш ист

Пред илјада години луѓето живееле без часовници, така што буквално постоело време пред времето, а за да се одреди истото се користеле метафори.
Read more

Часовник инспириран од Porsche 918 Spyder чини 73.000 швајцарски франци

Трансферот на инспирација помеѓу светот на автомобилите и часовниците не е редок феномен, но малкумина производители на часовници успеале да ги направат овие инспирации толку очигледни како што MB&F успеа да ги направи со моделот HM8 M
Read more
filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Часовникот отсекогаш бил симбол на луксуз и престиж, а за некои претставува вредна инвестиција.
Read more

Роналдо се пофали со нов часовник со баснословна цена

И натаму се зборува за Кристијано Роналдо. Овој пат не поради головите и добрите потези, туку поради часовникот кој португалскиот ас го носеше при последните јавни настапи.
Read more
filter

TAG Heuer претстави три нови Connected Calibre E4 паметни часовници

Серијата паметни часовници TAG Heuer Connected Calibre E4 беше претставена минатата година, а компанијата на ова семејство сега му додаде уште три членови.
Read more
play_arrow

Знаете ли колку е часот на Марс?

Човечка нога нема зачекорено на Марс, но тоа не ги спречи експертите од компанијата Omega во соработка со Европската вселенска агенција (ЕСА) да развијат аналогно/дигитален часовник што го прикажува времето на Ма
Read more
play_arrow
filter

Легенда за прашкиот астрономски часовник, најстариот кој сè уште функционира

Часовникот инсталиран во 1410 година е третиот најстар астрономски часовник во светот и најстариот што сè уште функционира. Уште од кога е направен пражаните шират легенди за него...
Read more

Richard Mille и Ferrari претставија најтенок часовник дебел само 1,75 mm

Швајцарскиот производител на луксузни часовници Richard Mille во соработка со Ferrari го претстави новиот најтенок часовник во светот чија дебелина е само 1,75 милиметри.
Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Компаниите Michelin и Bamford London заеднички ќе произведат 133 примероци од специјален часовник, кој ќе содржи рециклирани гуми.
Read more
filter

Нов часовник инспириран од Bugatti Chiron чини 1,5 милиони долари

Read more
play_arrow
filter

Tag Heuer направи часовник инспириран од „Super Mario“

Tag Heuer и Nintendo ги здружија силите за заедно да дизајнираат специјален модел на паметни часовници.
Read more
filter

Претставен часовник вреден 821.000 евра

Richard Mille го претстави новиот часовник RM 40-01 Automatic Tourbillon McLaren Speedtail кој чини вртоглави 821.000 евра.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more