Чернобил

filter

26 април 1986, експлодирала нуклеарната централа во Чернобил

На денешен ден во 1986 година во 1 часот, 23 минути и 40 секунди после полноќ експлодира нуклеарната централа во Чернобил, СССР, што претставува една од најголемите нуклеарни катастрофи во историјата на човештвото.
Read more

Како радиоактивните волци од Чернобил ќе помогнат во спречување рак кај луѓето?

Истражувањата покажаа дека дивите волци кои живеат во зоната на исклучување во Чернобил развиле отпорност на рак и би можеле да дадат нови сознанија за тоа како да се спречи болеста кај луѓето.
Read more

Кучињата во Чернобил сега се генетски различни од другите во светот

Новото истражување разгледа стотици кучиња кои слободно шетаат низ урнатините на нуклеарната централа во Чернобил и откри дека изложеноста на радијација ги направила генетски различни од другите кучиња во светот.
Read more
play_arrow
filter

37 години по хаваријата: Колку вистина има во митовите за Чернобил?

Пред точно 37 години, на територијата на денешна Украина се случи нуклеарната катастрофа во Чернобил, најлошата нуклеарна несреќа во историјата што погоди голем дел од Европа, особено Украина, Белорусија и Русија
Read more

Кучињата што живеат во Чернобил се генетски различни од другите

Поминаа 37 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил, Украина (тогаш СССР), но радијацијата во напуштениот град Пипат сѐ уште е на опасно ниво.
Read more
play_arrow

Во Чернобил забележани црни жаби „мутанти“

Во близина на нуклеарната електрана Чернобил, 36 години по најголемата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, забележани се црни жаби „мутанти“, пишува Times.
Read more
play_arrow

Русите копале ровови во радиоактивната земја во Чернобил

Руските војници неодамна се повлекоа од подрачјето на нуклеарната централа во Чернобил.
Read more

Белорусија планира да го снабдува Чернобил со струја, Украина возврати

Украинската нуклеарна централа Чернобил, која е исклучена од снабдувањето со електрична енергија и заземена од руската војска, ќе се снабдува со енергија од соседна Белорусија, пренесе ДПА.
Read more

МААЕ: Струјата нема влијание врз ладењето на нуклеарното гориво во Чернобил

Read more

Чернобил остана без струја, нивото на радијација непознато

Нуклеарната електрана Чернобил во целост е исклучена од електричната мрежа среде делувањето на руските напади, соопшти операторот Укренерго.
Read more

МААЕ изгуби контакт со контролните системи во Чернобил

Системите за следење на нуклеарниот материјал во капацитетите за складирање радиоактивен отпад во нуклеарната централа во Чернобил, која беше заземена од руските сили минатиот месец, престанаа да испраќаат податоци до Меѓународната агенциј
Read more

Расте нивото на радијација во Чернобил по окупацијата, Русите негираат

Во зоната на Чернобил, каде што се руските окупатори, е забележано зголемување на радијацијата, соопштија украинските власти.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more