Чешка

play_arrow

Со формула по чешки автопат се тркал до Германија

Возачите на автопатот во Чешка снимија необична глетка, а тоа е волид во стилот на Ферари што наликува на оние од ГП2 серијата.
Read more
play_arrow
filter

Легенда за прашкиот астрономски часовник, најстариот кој сè уште функционира

Часовникот инсталиран во 1410 година е третиот најстар астрономски часовник во светот и најстариот што сè уште функционира. Уште од кога е направен пражаните шират легенди за него...
Read more
play_arrow

Чешка го отвори најдолгиот висечки мост во светот

Страв и адреналин беа дел од чувствата на првите посетители по стапнувањето на најдолгиот висечки мост во светот, кој се протега над планинска долина во Чешка.
Read more

Чешка испрати тенкови и борбени возила во Украина

Чешка испрати тенкови Т-72 и борбени возила BVP-1 во Украина, изјави за Ројтерс извор од чешкиот сектор за одбрана.
Read more
filter

Зошто камен-темелникот на Карловиот мост бил поставен во 5 часот и 31 минута?

Карловиот мост во Прага е еден од највпечатливите примери на висока готика прикажан во архитектонското дело на Карло IV. Ова ремек дело не само што е убаво, туку во себе крие куп интересни приказни.
Read more
filter

5 јануари 1968, почнала Прашката пролет во Чехословачка

Истиот ден кога словачкиот реформист Александер Дубчек бил избран за прв секретар на Комунистичката партија на Чехословачка почнале и масовните протести за поголеми човекови права кои станале познати како Прашка пролет.
Read more

Србија донираше 100.620 вакцини Pfizer на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата против епидемијата со COVID-19, јави дописникот на МИА од Белград.
Read more

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

На неформалниот самит во Португалија, чешкиот премиер Андреј Бабиш побара од земјите членки на Европската Унија да протераат по еден руски дипломат во знак на солидарност со Чешката Република во нејзината дипломатска војна со Русија.
Read more
play_arrow

Чешките пратеници се степаа во Парламентот

Во чешкиот Парламент вчера изби тепачка меѓу пратениците при расправа во Долниот дом за барањето на Владата уште за еден месец да се продолжи кризната состојба прогласена поради пандемијата со коронавирусот.
Read more

Чешко МНР: Бугарските барања се штетни за процесот на проширување на ЕУ

Чешкото Министерство за надворешни работи за Deutsche Welle соопшти дека Чешка е длабоко разочарана што не беше одобрена Преговарачката рамка за Северна Македонија, со која требаше формално да започнат пристапните преговори со ЕУ.
Read more
play_arrow
filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Фудбалската сезона се реактивира и во Чешка, а иако се игра без публика, навивачите сепак се снајдоа и тоа на многу оригинален начин.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more