чистење на домот

Зошто треба редовно да се чисти душекот со правосмукалка и како содата бикарбона може да помогне?

Додека многу луѓе секојдневно ги чистат подовите и мебелот во својот дом со правосмукалка, има еден предмет што многумина го прескокнуваат.
Read more

Како да се ослободите од непријатните мириси во фрижидерот?

Често не знаеме од каде да почнеме да ја чистиме кујната.
Read more
play_arrow

Дали е време да ги смените перниците во спалната соба?

Квалитетот на перниците е многу важен за нашето здравје, а статистиката покажува дека една третина од светската популација ги пере само еднаш годишно.
Read more

Како правилото 2 минути може да ви помогне да го одржувате и чистите домот

Можете да креирате ефикасен распоред за чистење за секој ден со примена на правилото „2 минути“ за да спречите создавање неред.
Read more

Едноставен трик спречува мувла да се насобира на завесата од тушот

Влагата во вашата бања може да предизвика мувла на завесите од тушот и други области, како што се подот и ѕидовите.
Read more

Како оцетот може да ви помогне да исчистите еден од највалканите предмети во бањата

Повеќето луѓе ја чистат бањата барем секоја недела, но и покрај честото одржување на хигиената, лесно е да заборавите на додатоците како држач или сад во кој чувате четки за заби.
Read more

Трик со таблета за миење садови: Одлични се за во тоалетот

Бањата е место во домот кое бара често чистење и редовно одржување на хигиената, бидејќи тука се развиваат најголем број бактерии.
Read more

Пет работи во спалната соба што треба да се чистат барем еднаш неделно

Дури и ако поминувате минимум време во вашите спални соби, односно само спиете во нив, одредени предмети треба да се чистат барем еднаш неделно.
Read more

Колку често треба да се чистат предметите во бањата? На некои целосно забораваме

Иако многумина од нас редовно ја чистат бањата, има предмети на кои целосно забораваме. Тоа може да биде опасно поради можноста за ширење на бактерии.
Read more

Трик на искусните домаќинки: Зошто ставаат козметички памук во правосмукалката?

Сите правосмукалки имаат една заедничка карактеристика: со текот на времето и употребата ослободуваат многу непријатен мирис кој се шири низ домот.
Read more

Трик за ефикасно чистење на подовите со плочки?

Подовите со плочки се лесни за одржување благодарение на нивната издржлива површина, но понекогаш бараат потемелно чистење.
Read more

Грижата за домот го продолжува животот

Секојдневните лесни физички вежби, како трчање и миење садови, заедно со другите домашни обврски, позитивно влијаат на должината на животниот век, тврдат американските лекари.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more